Bardzo często długotrwałe zmiany na powiekach w postaci jęczmieni prowadzą do powstawania gradówki. Powstawaniu gradówki sprzyjają także zbyt rzadkie mruganie oraz pocieranie oczu. Dotykając oczy dłońmi, na których mamy mnóstwo bakterii, możemy przyczynić się do rozwoju gradówki. Ponadto gdy nie mrugamy, wydzielina łojowa pozostaje w gruczołach tarczkowych, tworząc ten charakterystyczny wypełniony czerwonym płynem guzek.
Leczenie gradówki na powiece
Gradówka jest bardzo częstą chorobą dotykającą nasze oczy, a dokładniej powieki. Na szczęście jest możliwość wykonania zabieg usunięcia gradówki. Najpierw z domowych sposobów można wypróbować rozgrzewające okłady z rumianku oraz delikatny masaż. Nie należy jednak przebijać gradówki samodzielnie. Leczenie polega na stosowaniu specjalnych maści antybiotykowych i sterydowych. Zwykle gradówka może zniknąć do około 1-2 mc po rozpoczęciu leczenia. Jeśli tak się nie stanie to lekarz okulista może skierować pacjenta do leczenia chirurgicznego. Zabieg polega na przecięciu guza, oczyszczeniu, a następnie usunięciu torebki. Do zabiegu wystarczy tylko znieczulenie miejscowe. Po zabiegu operacyjnym stosuje się opatrunek i miejscowo maść z antybiotykiem lub sterydem. Zazwyczaj gradówki mieszczą się na brzegach powieki, w miejscu, gdzie wyrastają rzęsy. Zabieg usunięcia gradówki można wykonać na NFZ lub szybciej prywatnie. Nie jest to zabieg, który niesie za sobą ryzyko lub powikłania pooperacyjne.
Mimo tego, że gradówka nie jest guzem, który boli, to warto usunąć ją zawczasu. Gradówka jest wynikiem przewlekłego stanu zapalnego lecz jest niegroźna i zdarza się bardzo często, że ustępuje samoistnie. Natomiast jeśli objawy chorobowe się nasilają wskazana jest konsultacja okulistyczna oraz jej usunięcie.