Co jest zawarte w świadectwach energetcyznych?

Jestem wykładowcą na uczelni wyższej. Pracuję na wydziale mechanicznym. Dzisiaj dla jednej z grup moich studentów miałem prowadzić wykład na temat charakterystyki energetycznej lokalu i budynków użytkowych. To był dopiero pierwszy rok studiów, dlatego musiałem zapoznać ich z podstawowymi zagadnieniami związanymi z tym tematem. Przede wszystkim zależało mi na tym, aby nauczyli się teorii, ponieważ na praktykę przyjdzie jeszcze czas na kolejnych latach studiów.

Jak przeprowadza się charakterystykę energetyczną budynków?

specjalistyczne świadectwo charakterystyki energetycznej budynkuDługo przygotowywałem się do tego wykładu. Swój wykład zatytułowałem – specjalistyczne świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, co to jest i kto tego potrzebuje. Moi studenci dowiedzieli się podczas tego wykładu, że takie świadectwo jest potrzebne osobom, które zamierzają sprzedać swoją nieruchomość na podstawie umowy kupna – sprzedaży lub spółdzielczego prawa własności do lokalu, a także tym którzy wynajmują swoje budynki lub lokale. Oczywiście każda osoba, może wykonać taką charakterystykę energetyczną w swoim lokalu lub mieszkaniu, jednak wymienione przeze mnie osoby są do tego zobligowane przez prawo. Na wykładzie mówiłem również o tym, że taki dokument jest ważny przez dziesięć lat od momentu jego wystawienia. Po tym czasie odpowiednie pomiary muszą być powtórzone. Wytłumaczyłem zainteresowanym osobą także, że wcale nie muszą kończyć studiów wyższych aby móc wykonywać takie usługi dla swoich klientów. Mogą oni przejść krótkie państwowe kursy, a następnie zdać egzamin i już teraz mogą dorabiać sobie świadcząc takie usługi. Zwróciłem im także uwagę na to, że każde takie specjalistyczne świadectwo charakterystyki energetycznej powinno być zakończone szczegółowymi zaleceniami dla właściciela nieruchomości, co do tego – co i kiedy powinni zmienić w swojej instalacji elektrycznej.

Po zakończeniu wykładu zadałem im do wykonania krótki kazus na temat tego, kiedy i kto potrzebuje takiego dokumentu. Okazało się, że studenci bardzo wiele zapamiętali z tego wykładu. Bardzo się z tego cieszę, ponieważ teraz będą mieli o wiele łatwiej na ćwiczeniach. Przypomniałem im również, że takie świadectwa są ważne przez 10 lat od momentu wystawienia, ponieważ większość osób o tym zapomniała. Cieszę się, że zainteresowałem ich tym tematem.

Scroll to Top