Faktem jest, że nikt nie lubi chorować i każdy chciałby móc cieszyć się zdrowiem przez jak najdłuższy czas. Coraz więcej osób stara się prowadzić zdrowy tryb życia, unikają używek, rezygnują z jazdy samochodem i ćwiczą. Czy jednak to zawsze wystarczy? Oczywiście, że nie. Na niektóre choroby nie mamy tak naprawdę żadnego wpływu i musimy skorzystać z pomocy lekarza. Są to osoby, które darzymy zaufaniem i wierzymy, że zawsze nam pomogą. Okazuje się jednak, że błędy zdarzają się także w tym zawodzie.
Najważniejsze informacje o błędach medycznych
Ludzie zazwyczaj nie myślą o tym, że coś złego mogłoby się im przydarzyć. Bardzo często wierzymy, że będziemy żyć długo i szczęśliwie, a wszelkie choroby będą nas omijać. Są ludzie, którzy faktycznie mają takiego życiowego farta, ale są to wyjątki. Większość osób chcąc nie chcą musi korzystać z pomocy pracowników służby medycznej. Wiele osób ma ogromne obawy nawet przed wizytą u lekarza, nie mówiąc o pobycie w szpitalu. Jeśli jednak trzeba, to nie mamy wyboru, ale wtedy pocieszamy się faktem, że pracują tam przecież ludzie z doświadczeniem i ogromną wiedzą, więc na pewno nam nie zaszkodzą. To jednak nie są istoty nieomylne i też mogą popełniać błędy medyczne. Oznacza to, że pracownik służby medycznej działał na szkodę pacjenta poprzez zaniedbanie, zaniechanie lub nieumyślne działanie. Takie błędy dotyczą nie tylko samych lekarzy, ale również pielęgniarek, dentystów, rehabilitantów czy terapeutów. Możemy je podzielić na kilka kategorii. Błędy diagnostyczne dotyczą źle postawionej diagnozy lub pomyłki podczas padań. Zdarza się wtedy, że pacjent jest leczony na coś, czego w ogóle nie ma. Często zdarzają się też błędy organizacyjne, które dotyczą nieprawidłowego działania danego oddziału. W związku z tym pacjentem nie ma się kto zająć i czeka godzinami na korytarzu. Kolejne błędy dotyczą zabiegów operacyjnych i źle dobranych terapii, po których pacjent zamiast czuć się lepiej, czuje się jeszcze gorzej.
Czy istnieją na tym świecie ludzie nieomylni? Na pewno nie, ale faktem jest, że od pracowników służby medycznej wymagamy więcej niż od innych. Bardzo często to właśnie od nich zależą dalsze losy pacjenta, a często nawet jego życie. Powinni zatem być zawsze doskonale przygotowani do swojej pracy. Niestety nie zawsze tak jest. Czasem zmęczenie czy rozdrażnienie prowadzi do bardzo poważnych błędów. Kiedyś starano się je dokładnie ukrywać i chronić osoby winne, natomiast dziś jest zupełnie inaczej. Każdy, kto popełnia błąd, musi za niego odpowiedzieć.