Dyski twarde do systemów monitoringu

Wielu kolegów często nie może zrozumieć zasady działania naszych dysków do rejestratora, głównie przez przyzwyczajenie się do zwykłych komputerowych dysków twardych, które mimo identycznego wyglądu, mają całkowicie inną zasadę działania. Z tego też powodu, wymiana dysków często bywa dość kłopotliwa, zwłaszcza dla osób które nie są jeszcze obeznane z dedykowanymi dyskami do systemów monitorowania.

Dedykowane dyski do systemów monitorowania

dyski do monitoringuPodłączenie zwykłego dysku twardego do rejestratora jest jak najbardziej możliwe, choć dyski te nie są przystosowane do ciągłej pracy bez absolutnie żadnej przerwy, i zazwyczaj używanie ich w rejestratorze kończy się ich natychmiastowym przepaleniem po ledwie kilku minutach pracy. Dyski do monitoringu, natomiast, po podłączeniu do komputera często w ogóle nie będą wykrywane przez system operacyjny, a jeśli już, to będą działać o wiele wolniej i posiadać znacznie mniejsze zasoby systemowe niż te, które były określone przez producenta. Głównym powodem tego jest całkowicie inny tryb pracy i przepływ danych, do jakiego przeznaczone są dedykowane dyski twarde do rejestratorów systemu monitorowania. Dyski takie są przeznaczone do ciągłego przepływu danych i pracy bez przerw w trybie ciągłym, nadpisując najstarsze dane najnowszymi bez absolutnie żadnych przestojów w działaniu, podczas gdy zwykłe dyski komputerowe zaprojektowane są tylko do przechowywania danych i ich ewentualnej edycji, w razie potrzeby. Oba rodzaje dysków, więc, są niekompatybilne z innymi rodzajami urządzeń. Dyski do rejestratorów również działają w innym trybie zapisu danych, więc ich pojemność nie jest zależna wyłącznie od fizycznych zasobów, ale również od rodzaju zastosowanego systemu monitorowania, formatu w jakim dane są przechowywane, oraz oczywiście od jakości i dokładności zapisywanego obrazu.

Do niewielkich obiektów, zabezpieczonych kilkoma kamerami, jeden dysk o średniej pojemności zupełnie wystarczy by pomieścić materiał nawet sprzed kilku miesięcy. Do dużych obiektów handlowych, wyposażonych w najnowocześniejsze kamery o wysokiej jakości warto jednak zastosować nawet dwa lub więcej rejestratory, wyposażone w maksymalną ilość dysków o największej pojemności, gdyż tego rodzaju systemy pochłaniają ogromne ilości miejsca.

Scroll to Top