Ile zawdzięczamy siłownikom pneumatycznym?

Od tysięcy lat człowiek zdolny jest wznosić ogromne budowle, konstruować maszyny i wymyślać rozwiązania techniczne ułatwiające codzienne życie. Wszystko zawdzięcza potędze własnego umysłu, jednak niewiele byłby w stanie zrobić bez użycia odpowiednich narzędzi. Od prymitywnej broni z epoki kamienia łupanego, poprzez bardziej złożone dźwignie wykorzystujące zasadę odpowiedniego punktu podparcia, aż po skomplikowane roboty potrafiące funkcjonować całkowicie samodzielnie, bez pomocy człowieka.

Szerokie zastosowanie siłowników pneumatycznych

siłownik pneumatycznyWspółcześnie do produkcji ciężkiego sprzętu wykorzystuje się skomplikowane urządzenia, które zawdzięczamy inżynierii mechanicznej. Jednym z lepszych rozwiązań jest zamiana sprężonego powietrza na energię – tak działa każdy siłownik pneumatyczny. To jedno z podstawowych urządzeń pozwalających kumulować potężne pokłady energii. Sprężone powietrze pod wpływem ciśnienia wypycha tłok, który wprawia w ruch kolejne elementy maszyny. Silniki pneumatyczne wykorzystuje się zarówno w przemyśle ciężkim, jak i lekkim – stosowane są wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba uzyskiwania silnego nacisku na powierzchnię prasy. Doskonale sprawdzają się zatem w przemyśle włókienniczym, obuwniczym czy nawet spożywczym – wykorzystuje się je, na przykład, do pakowania żywności. Napędzana siłownikiem rozgrzana prasa stapia poszczególne elementy opakowań. Silniki pneumatyczne zdolne są do podnoszenia ogromnych ciężarów, dlatego można je znaleźć na wyposażeniu każdego dźwigu, koparki czy też wywrotek. Te ostatnie nierzadko przewożą ładunki surowców naturalnych wydobywanych w kopalniach. Kiedy już towar zostaje dostarczony na miejsce pneumatyczne siłowniki unoszą skrzynię ładunkową, aby pozostawić materiał na miejscu. W zależności od wielkości siłownika oraz materiału, z jakiego jest wykonany, wysięgniki mogą działać z siłą nawet do kilkuset kilogramów na metr kwadratowy. Ich zastosowanie jest zatem wyjątkowo szerokie.

W zależności od skierowania siły poszczególnych silników pneumatycznych możemy wyróżnić silniki jedno- lub dwustronne, zaś z perspektywy zastosowania urządzeń wyróżniamy siłowniki tłokowe, membranowe, workowe i nurnikowe. Zakres temperatury, w jakiej mogą pracować urządzenia tego typu również jest niezwykle szeroki, ponieważ waha się pomiędzy -20 a +180 stopniami Celsjusza.

Scroll to Top