Jak działa transformator?

Elektryczność jest dobrem, z którego korzysta większość ludzi. Dzięki przepływowi prądu elektrycznego możliwe jest bowiem wykonanie pracy. To z kolei w zależności od charakterystyki odbiornika umożliwia wygenerowanie potrzebnych mediów. Przykładowo dzięki grzejnikowi elektrycznemu możliwe jest generowanie ciepła. Niemniej jednak warto wyjaśnić trochę jak to wszystko jest możliwe.

Przy pomocy transformatorów możliwy jest przesył energii

transformatory 230v/24vEnergia elektryczna w większości przypadków generowana jest w dużych obiektach zawodowych nazywanymi elektrowniami. To w nich zachodzą procesy, które umożliwiają wytworzenie energii, a następnie jej przesył przy pomocy specjalnych linii. Żeby ograniczyć straty energii związane z rezystancją żył przewodów przesył odbywa się na wysokich napięciach prądu przemiennego. Niektóre odbiorniki instalowane w domu wykorzystują do swojego działania prąd stały o dużo niższych wartościach niż ten dostępny w gniazdu. Właśnie dlatego w obwodach wejściowych odbiorników umieszczane są transformatory 230v/24v, które umożliwiają zamianę napięcia sieciowego na takie, które może być wykorzystane do zasilania odbiorników. Warto dodać, że nadal jest to napięcie przemienne. Oprócz transformatora w obwodach stosowane są również stabilizatory oraz prostowniki, które umożliwiają przetworzenie napięcia przemiennego w stałe.

Taki przebieg umożliwia zasilanie urządzeń takich jak chociażby oświetlenie LED-owe, które coraz częściej wykorzystywane jest w obiektach domowych. Warto również dodać, że napięcie 24V DC jest napięciem bezpiecznym dla człowieka. W związku z tym wiele odbiorników jest projektowych w taki sposób żeby właśnie wykorzystywać zasilanie niskim napięciem stałym. Nie mniej jednak większe odbiorniki takie jak chociażby pralka, lodówka czy telewizor wymagają zasilania sieciowego.  

Scroll to Top