Jakie zastosowanie i właściwości ma teflon?

Teflon jest jednym z najodporniejszych materiałów konstrukcyjnych dostępnych na ziemi. Dzięki swoim właściwościom jest używany w miejscach, gdzie inne materiały uległyby szybkiego uszkodzeniu w wyniku oddziaływania niekorzystnych warunków zewnętrznych. Dużym plusem tego materiału jest również jego dostępność w różnych formach i postaciach, dostosowanych do potrzeb klienta

Zastosowanie i właściwości teflonu

niepalne wałki ptfeNa rynku istnieje wiele różnych materiałów z których produkuje się różne materiały budowlane, czy tez narzędzia czy przedmioty codziennego użytku. Oczywiście nie wszystkie spełnią swoja rolę w najbardziej trudnych zastosowaniach czy warunkach. Wyjątkowym materiałem, które należy wymienić jest z pewnością teflon w szczególności jego odmiana PTFE. Dzięki jego wyjątkowym właściwościom sprawdza on się zarówno w produkcji materiałów budowlanych, jak i artykułów codziennego użytku narażonych na niekorzystne warunki. Chodzi tu głównie o wysoką lub bardzo niską temperaturę, oraz działania środków chemicznych czy żrących. Pierwszym produktem codziennego użytku, które na pewno jako pierwsze przychodzi nam do głowy są patelnie teflonowe. Co ciekawe, jeszcze do niedawna nie były one powszechnie używane, zazwyczaj do codziennego użytku stosowano patelnie wykonane z tańszych tworzyw. Z czym się to wiązało każdy zapewne wie – bardzo łatwo one przywierały, przypalał się a utrzymanie ich we względnej czystości było niemal niemożliwe. Od jakiegoś czasu jednak spada jednak cena patelni z powłoką teflonu, dzięki czemu każdy może cieszyć się z ich właściwości. Oczywiście, te najtańsze mają dużą mniejszą zawartość teflonu niż droższe odpowiedniki. Kolejnym zastosowaniem teflonu PTFE są materiały budowlane, zwłaszcza mamy tu na myśli niepalne wałki PTFE i inne tego typu produkty. Również w tym przypadku zalety teflonu są nieocenione – są one używane do budowy konstrukcji, które mają stałą styczność z materiałami łatwopalnymi, żrącymi i innymi, z którymi inne surowce nie poradziłby sobie tak dobrze.

Oprócz materiałów budowlanych, z teflonu produkuje się również, w części lub całości: łożyska, powłoki antykorozyjne, elementy uszczelniające, elementy urządzeń i aparatury stosowanej w przemyśle chemicznym i wiele innych przedmiotów i części narażonych na szczególnie niekorzystne warunki pracy.

Scroll to Top