Karnisz ważnym elementem dekoracji okiennej

 

Karnisze są w dzisiejszych czasach jednym z podstawowych elementów aranżacji okiennej. To do niego najczęściej mocujemy różnego rodzaju firany albo zasłony lub też rolety rzymskie. Karnisze pozwalają nam wydobyć urodę tkanin i to dla nich najczęściej tworzone są estetyczne ramy, które trzeba czymś ozdobić. Dobry karnisz powinien być przede wszystkim dostosowane do charakteru wnętrza, ale także do rozmiaru okna oraz dekoracji.

Czym się różnią karnisze?

karnisze pojedynczeNa polskim rynku mamy dostępnych wiele różnych rodzai karniszy. Najczęściej różnią się one od siebie długością oraz kolorem, a także sposobem montażu. Karnisze pojedyncze różnią się również od siebie możliwością mocowania materiału. Najpopularniejsze są karnisze drewniane, które kiedyś były rzadko stosowane, ale w dzisiejszych czasach znajdziemy je we wnętrzach rustykalnych, a także klasycznych. Bardzo popularne są również karnisze metalowe, dzięki którym możemy zastosować najwięcej kombinacji aranżacyjnych. Linkowe karnisze najczęściej przeznaczone są tylko i wyłącznie do bardzo lekkich tkanin, które chcemy zawiesić. Karnisze stosowane w przypadku bardzo niskiego nadproża to najczęściej szyny sufitowe, które montuje się w przypadku gdy montaż tradycyjnego karnisza jest utrudniony albo nawet niemożliwy. Ostatnim rodzajem karnisza są mini karnisze, które najczęściej służą do mocowania zazdrostek. Wtedy też mocuje się wąskie pręty, które zakładane są w połowie okna i na nie nakłada się krótkie firanki. Mini karnisze najczęściej możemy zobaczyć w oknach kuchennych. Kiedy zdecydujemy się już na wybór odpowiedniego karnisza, to powinniśmy dokładnie zmierzyć otwór okienny. Będziemy wtedy dokładnie wiedzieli, jaką długość karnisza zakupić. Później powinniśmy wybrać odpowiedni rodzaj mocowania, który możliwy jest w naszym typie okien. Zawsze jednak musimy pamiętać, że długość karnisza powinna być o około 40 centymetrów większa niż standardowa szerokość okna.

Karnisz powinien również być większy około 20 cm od ramy okiennej. Najczęściej możemy kupić karnisze w standardowej długości 160, 200 lub 240 centymetrów. Jednak w przypadku domów jednorodzinnych lub innych obiektów budowlanych, możemy zdecydować się na przycięcie karnisza albo połączyć ze sobą dwa. Firmy oferujące produkcja i sprzedaż karniszów, mogą nam również przygotować taki karnisz na indywidualne zamówienie.

 

Scroll to Top