Klinkier elewacyjny – doskonała technologia

Chyba każdy z nas ma w głowie dom wykonany z czerwonej cegły. Widok taki kojarzy się często z kościołami oraz murami zamków. W wielu przypadkach tak wyglądający budynek wywołuje w nas wspomnienie szczęśliwego dzieciństwa na wsi u dziadków. W dzisiejszych czasach już nie muruje się ścian z cegieł, ponieważ nie spełniają one norm fizykochemicznych. A co w przypadku, jeśli mimo wszystko chcemy cieszyć się pięknym widokiem ceglanego muru?

Piękna elewacja z klinkieru elewacyjnego

klinkier elewacyjnyWychodząc naprzeciw mody i potrzebom, producenci płytek ściennych przygotowali takie kafle, wykonane z klinkieru. Klinkier jest to glina lub inny materiał ilasty, wypalony w temperaturze 1300 stopni Celsjusza. Taki sposób produkcji nadaje płytce unikalne właściwości. Klinkier elewacyjny jest bardzo wytrzymały na mechaniczne uderzenia, promieniowanie UV oraz wiatr. Dodatkowym jego atutem jest to, że jest praktycznie nienasiąkliwy i odporny na zabrudzenia, co jest bardzo istotne w przypadku elewacji i fasad. Aby nasz dom prezentował się w ślicznym, ceglanym uroku, powinniśmy skorzystać z jednego z oferowanych przez producentów rozwiązań. Jednym z nich jest zastosowanie muru trójwarstwowego. Konstrukcję nośną takiego muru stanowią na przykład pustaki gazobetonowe, następnie docieplenie z wełny mineralnej. Ostatnią warstwą, która stanowi elewację jest cegła klinkierowa. Wszystkie warstwy muru łączy się za pomocą specjalnych kotew. Rozwiązanie to jest bardzo efektowne, jednak możliwe właściwie tylko wtedy, gdy budujemy dom od podstaw. Wynika to z faktu, że aby zapewnić odpowiednie zakotwienie, wszystkie warstwy muru powstają w tym samym czasie. Co w przypadku, kiedy chcemy nadać istniejącej już elewacji nowego wyglądu? W takim przypadku doskonale sprawdzą się klinkierowe płytki elewacyjne. Są one znacznie lżejsze i tańsze niż cegły klinkierowe. Przyklejamy je do podłoża za pomocą odpowiedniego kleju, spoinujemy i mamy bardzo efektowną elewację.

Niezależnie od tego, który sposób wybierzemy, mamy do dyspozycji wiele kolorów klinkieru elewacyjnego. Jest to możliwe dzięki temu, że do wypalania cegieł stosujemy różnego rodzaju gruntów oraz domieszek i dodatków barwiących. Jednym z rozwiązań jest również szkliwienie klinkieru, podczas którego nadaje mu się odpowiednią barwę. Dzięki temu nasza fasada nabierze jeszcze ciekawszego wyglądu. 

Scroll to Top