Na czym polega dobór falownika?

Ze względu na coraz wyższe koszty zakupu poszczególnych mediów oraz postępującą degradację środowiska potrzebne jest stosowanie innych metod, które pozwolą wytwarzać prąd czy ciepło ekologicznie i ekonomicznie. Na rynku dostępne są już nawet odpowiednie technologie, które to umożliwiają. Mowa o odnawialnych źródłach energii dzięki którym możliwe jest pozyskiwanie energii w sposób rozproszony. Jedną z najszybciej rozwijających się technologii jest fotowoltaika.

Jak działa falownik?

falownikiDzięki niej możliwa jest bezpośrednia konwersja promieniowania słonecznego na napięcie elektryczne. Po podłączeniu do obwodu odbiorników możliwe jest ich zasilanie. Niemniej jednak urządzenia w sieci pracują na napięciu przemiennym natomiast panele fotowoltaiczne generują napięcie stałe o mniejszej amplitudzie. W celu dopasowania parametrów wytwarzanego przez panele napięcia stosowane są falowniki. Urządzenia te umożliwiają zamianę napięcia stałego na przemienne. Dzięki nim możliwa jest również zmiana amplitudy czy częstotliwości. W układach wykorzystujących panele fotowoltaiczne urządzenia takie są zwane inwerterami. Warto wspomnieć, że falowniki są stosowane również w innych rozwiązaniach. Przykładowo dzięki nim regulowana może być prędkość obrotowa silników. Jest to niezwykle często wykorzystywane w przemyśle, gdzie zachodzi konieczność zmiany szybkości chociażby przemieszczania się taśmy czy ilości obrotów wentylatora. Falownik jest również inaczej określany jako przemiennik częstotliwości. Na rynku można spotkać urządzenia: do silników jednofazowych, do silników trójfazowych, skalarne czy wektorowe. Urządzenia do silników jednofazowych przeważnie obsługują jednostki o mocy do 2,2 kW.

Przemienniki częstotliwości trójfazowe są dedykowane do silników o mocach wyjściowych do 500 kW. Urządzenia ze sterowaniem skalarnym są dedykowane do układów, gdzie zachodzi konieczność dokładnej regulacji prędkości obrotowej. Są one wyposażone w tak zwany algorytm U/f, który pozwala zmieniać wartość napięcia zasilającego poprzez zmianę częstotliwości. Przemienniki wektorowe umożliwiają natomiast zachowanie stałego momentu obrotowego niezależnie od częstotliwości. Jak widać na rynku dostępne są urządzenia pozwalające na zamianę prądu stałego na przemienny. Są one powszechnie wykorzystywane w przemyśle.

Scroll to Top