Niezawodny rębak ciągnikowy

Urządzenia do obróbki drewna osiągnęły bardzo wysoki stopień specjalizacji. Należy podkreślić, że obecnie produkowany sprzęt dla branży drzewnej zawiera coraz więcej elementów elektronicznych ułatwiających obsługę rządzeń oraz dopasowywanie żądanych parametrów. Jednym z przykładów bardzo przydatnych i coraz szerzej stosowanych urządzeń, pracujących bezpośrednio w terenie są rębaki współpracujące z ciągnikami.

Nowoczesny rębak współpracujący z ciągnikiem

dobry rębak do ciągnikaRębaki pojawiły się na rynku już kilkadziesiąt lat temu i od tego czasu ich konstrukcje są stale unowocześniane by ułatwić obsługę oraz dostosować do współczesnych potrzeb. Są to rządzenia służące do przerabiania odpadów drzewnych pozostałych po wycinkach na tzw. zrębki, które znajdują następnie zastosowanie przy produkcji ekologicznego opału lub są chętnie wykorzystywane w branży ogrodniczej i innych. Producenci tych bardzo przydatnych urządzeń oferują rębaki z napędem elektrycznym, spalinowym oraz napędzane silnikiem ciągnika za pośrednictwem wału odbioru mocy (WOM). Obecnie bardzo dużym zainteresowanie cieszą się rębaki mobilne, umożliwiające pracę bezpośrednio w terenie co zmniejsza koszty i czas wykonywania pracy. Do tej grupy z całą pewnością należy zaliczyć rębaki ciągnikowe. Są one podczepiane do ciągnika na trójpunktowym układzie zawieszenia lub stanowią jednostki kołowe w postaci przyczep. Obecnie dobry rębak do ciągnika jest bardzo mile widziany w gospodarstwach rolnych, przedsiębiorstwach branży drzewnej. Zarówno rębaki ciągnikowe jaki i posiadające inny rodzaj napędu mają bardzo podobną budowę opierającą się na kilku modułach. Są nimi lej podawczy, tarcze lub bębny tnące, napęd oraz ramię lub otwór wyrzutowy. Oprócz tych podstawowych elementów w skład budowy rębaków wchodzę również inne elementy. Najlepsze rębaki ciągnikowe posiadają elektroniczne moduły sterowania wielkością frakcji, dopasowanie do twardości przerabianego drewna, obrotowe wałki wprowadzające z możliwością rewersu oraz szereg innych udogodnień.

W przypadku rębaków ciągnikowych bardzo istotne jest właściwe dobranie parametrów pracy rębaka do minimalnych obrotów ciągnika. Brak dopasowania w tym zakresie powoduje brak efektywności pracy urządzenia lub doprowadzenie do awarii. Więcej na temat rębaków ciągnikowych dowiemy się przeglądając strony internetowe licznych producentów tych bardzo popularnych w ostatnich czasach urządzeń.  

Scroll to Top