Nowoczesne ozdobne lasy w szkle

W ostatnich latach bardzo modną ozdobą każdego stylowego domu jest las w słoiku. Pasuje do każdego wnętrza i jest alternatywą dla roślin doniczkowych. Chociaż nie wszyscy umieją je pielęgnować i utrzymać ich pięknego wyglądu, to na pewno są to aranżacje które podobają się każdemu. W zależności od wielkości słoika mogą zawierać one od 1 do nawet 5 rodzaju roślinek.

Rodzaje roślinek umieszczanych w słoikach

las w słoikuNiemal w każdej dobrze zaopatrzonej kwiaciarni i sklepie z artykułami ogrodowymi kupimy gotowy las w słoiku. Cena ich zależy od wielkości słoika oraz ilości umieszczonych w nim roślinek. Bardzo często słoiki mają także pokrywkę korkową oraz oświetlenie led. Niektóre małe słoiki np. w kształcie owalnym mają możliwość zawieszenia np. na karniszu okiennym. Zazwyczaj słoiki z aranżacją lasu mają kilka warstw. Pierwszą stanowi keramzyt. Jest to warstwa izolacyjna. Potem sypiemy ziemię ogrodową najlepiej zmieszaną z węglem aktywnym. Węgiel ochroni nasze roślinki przed grzybami. Następnie sypiemy ozdobną warstwę piasku oraz znowu ziemię. Do tej warstwy sadzimy roślinki. Najłatwiejsze w pielęgnacji są bluszcze hedera, skrzydłokwiat, paprotka oraz fitonia. Jako jedyną roślinę w słoiku można posadzić drzewko bonsai. Wszystkie te roślinki są w miarę łatwe do utrzymania. Jednak najlepiej rozrasta się bluszcz. Na koniec kiedy roślinki są już posadzone zostaje ozdobić nasz słoik z lasem. Wtedy najlepsze są szyszki, ozdobny żwirek i kamyczki oraz kawałki kory. Niektórzy tworzą lasy tematyczne. Z niebieskiego żwirku utworzona jest rzeczka a przy niej mostek. W innych słoikach dołożone są miniaturowe domki i maleńkie ławeczki. Bardzo często słoiki z lasem są robione w zależności od okoliczności. W okolicach Bożego Narodzenia do lasów dołączane są renifery i sztuczny śnieg. 

Każdy las w słoiku będzie wyglądać pięknie jak będziemy o niego odpowiednio dbać. Niektórzy proponują podlewać słoiki, a inni uważają, że nie wolno ich podlewać bo sami wytwarzają swoją biosferę. Należy poobserwować swój las w słoiku i wtedy wiemy czy potrzebuje on dodatkowej ilości wody czy jednak nie musimy go samodzielnie podlewać. Obserwować trzeba także czy w słoiku nie zamieszkały drobne insekty, które mogą go zniszczyć np. muszki i drobne robaczki.

Scroll to Top