Ocena skuteczności wariografu

Wiele lat temu został wynaleziony i opatentowany wariograf, który był jednym urządzeniem, za pomocą którego można było sprawdzić czyjąś prawdomówność. Przez lata było on udoskonalany, przez co efekty jego pracy były coraz to dokładniejsze. Dzięki temu dotrwał on do dzisiejszych czasów i nadal jest wykorzystywany.

Jak działają wariografy?

rzetelny wariograf - skutecznośćNiektórzy do wariografu podchodzą z dystansem i nie traktują go poważnie, gdyż z pewnością jest to urządzenie bardzo stare. Jednak obecne modele znacznie odbiegają od tych sprzed kilkudziesięciu lat, ponieważ są nowoczesne i dysponują znacznie lepszymi komponentami i mechanizmami. Jednak sam sposób działania jest ten sam, ponieważ jego praca polega na rejestrowaniu reakcji fizjologicznych organizmu na bodźce zewnętrzne, których źródłem są emocje. To właśnie one powodują, że się czerwienimy, pocimy, trzęsą się nam ręce czy mamy przyśpieszony puls. Wszystkie te reakcje odczyta rzetelny wariograf – skuteczność jego jest oceniona na podstawie wielu badań i może wynosić nawet około dziewięćdziesięciu pięciu procent. Oczywiście tak wysoki wynik jest też wiązany z prawidłowym sposobem przeprowadzenia badania, który jest możliwy tylko w Instytucie Badań Wariograficznych. Można je wykonać w siedzibie instytutu lub w jednym z dwudziestu siedmiu oddziałów znajdujących się w całej Polsce. Badania przeprowadzają wykwalifikowani i certyfikowani testerzy, którzy po ich zakończeniu niezwłocznie przystępują do analizy wyników testu z zapisanymi rejestrami z wariografu. Przeważnie trwa to maksymalnie kilka godzin, a wyniki są podawane jeszcze tego samego dnia. Jest to badanie odpłatne i każdy może z niego skorzystać. Najczęściej jest wykonywane w sytuacji udowodnienia lub zaprzeczenia zdradzie przez małżonków ale także wykorzystywane są przez policję czy sądy.

Czasem rozpoznanie fałszu w kogoś zachowaniu i treściach jakie przekazuje jest bardzo trudne. Przeważnie wynika to z faktu, że dana osoba potrafi dobrze panować nad swoimi emocjami oraz nad niewerbalną mową ciała. To najczęściej nasze zachowanie nas zdradza, a konkretnie reakcje fizjologiczne, nad którymi bardzo ciężko zapanować, ale oczywiście jest to możliwe. Jednak wariografu większość osób nie potrafi oszukać, bo jest to bardzo trudne zadanie.

Scroll to Top