Odbojnice z hartowanej stali

Odbojnice są bardzo podstawowym, aczkolwiek niezastąpionym elementem wyposażenia każdego pomieszczenia magazynowego, czy też hali produkcyjnej lub użytkowej. Mimo najprostszej możliwej konstrukcji, stanowią one doskonałe zabezpieczenie wyposażenia hali, chroniące przed efektami uderzenia czy nacisku ładunkiem wózka widłowego podczas relokacji czy rozładunku towarów czy urządzeń, przechowywanych na terenie hali.

Odbojnice do magazynów przemysłowych

odbojnica liniowaTypowa odbojnica przypomina bardzo niską barierkę techniczną, nie sięgającą wyżej niż pięćdziesiąt centymetrów. Umożliwia ona bardzo sprawne ulokowanie ładunku wózka widłowego na terenie magazynu tak, by ryzyko uszkodzenia urządzeń lub wyposażenia owego magazynu było minimalne. Najprostsze odbojnice wykonuje się z hartowanej stali, bardzo trwałej i znoszącej najmocniejsze uderzenia czy duże obciążenia bez najmniejszych uszkodzeń. W celu zapewnienia ich widoczności, są one wykańczane w kolorach ostrzegawczych, często odróżniających się od razu od pozostałych elementów wyposażenia magazynu, szczególnie w trakcie wykonywania jakichkolwiek czynności związanych z przeładunkiem czy relokacją towarów. Odbojnica liniowa, która odróżnia się od standardowych odmian sposobem w jaki jest odlewana, posiada natomiast masywniejszą konstrukcję, i zazwyczaj służy w miejscach przeznaczonych do rozładunku pojazdów transportowych, gdzie ryzyko wystąpienia wypadku i uszkodzenia sprzętu magazynowego jest znacznie wyższe niż w przypadku przestrzeni magazynowej. Mogą one być również wykorzystane do wyznaczania granic przestrzeni magazynowej, w podobny sposób w jaki naprowadzacze służą do ustawiania pojazdów do rozładunku. W niektórych obiektach, przede wszystkim w magazynach dużych marketów budowlanych, odbojnice używane są również do oznaczania granic przestrzeni dostępnej dla pojazdów magazynowych.

Ustawiane są tam w taki sposób, by umożliwiać pracownikom bezpieczne poruszanie się pieszo po terenie magazynu, nawet w momencie gdy jest on zapełniony. Odbojnice są zazwyczaj instalowane podczas budowy obiektu, aczkolwiek dodanie ich do magazynu już funkcjonującego jest bardzo prostym zadaniem, równie łatwym co montaż barierek technicznych czy zabezpieczających, i może być wykonane w zaledwie kilkanaście minut.