Praca nad dźwiękiem przestrzennym

To w jaki sposób działają fale dźwiękowe uczono nas w szkole, chociaż myślę, że nie każdy był w stanie do końca tą zasadę działania zrozumieć. Myślę jednak, że podstawy, takie jak to, że dźwięki to po prostu drgania fal, które przekazywane są poprzez powietrze, zna każdy z nas. Wiedzą o tym także doskonale specjaliści, którzy zajmują się właśnie poprawą jakości dźwięku. Są to dźwiękowcy pracujący w studiach nagraniowych, czy też na koncertach.

Tani dyfuzor akustyczny można zrobić samemu

tanie dyfuzory akustyczneGenerowanie dźwięku w przestrzeni to zadanie dla naprawdę dobrych specjalistów, którzy zajmują się tym już od dawna. Studia nagraniowe zatrudniają takich ludzi, aby odpowiednio przygotowały pomieszczenie i zestroiły źródła dźwięku. Aby uzyskać odpowiedni dźwięk nie wystarczy tylko dobrej jakości sprzęt do jego odtwarzania. Dźwięk rozchodzi się w przestrzeni, która również ma bardzo duży wpływ na to jak będzie on odbierany. W sali zamkniętej fale dźwiękowe odbijają się od ścian i wszystkich znajdujących się tam przedmiotów, przez co mogą zmienić swoją barwę na zupełnie inną niż oczekiwaliśmy. Aby zapobiec chaotycznemu obiegowi fal, trzeba je wytłumić w tych miejscach, gdzie nie powinno nastąpić ich odbicie. Wykorzystuje się do tego dyfuzory, czyli bariery dźwiękochłonne, od których dźwięk się nie odbija. Takie tanie dyfuzory akustyczne można nawet zrobić samemu. Wystarczy tylko wykorzystać jakiś materiał, który nie odbija dźwięku i zrobić z niego przegrodę. Dobrze znanym materiałem tego typu są pojemniki na jajka. Jeśli ułożymy je, jeden obok drugiego to uzyskamy w ten sposób przegrodę akustyczną. Dźwiękowcy wykorzystują takie sztuczki, aby dźwięk w danym miejscu osiągnął taką barwę jaką po nim się oczekuje. Studia nagraniowe często całe są wyłożone takimi dyfuzorami, które pokrywają nawet całe ściany miejsca, gdzie się nagrywa dźwięk.

Profesjonalni dźwiękowcy wiedzą, w których miejscach umieścić bariery dźwiękowe, aby pokierować go w odpowiednie miejsce. Ich profesjonalizm owocuje bardzo dobrze oddanymi przestrzeniami, w których słuchanie muzyki to prawdziwa przyjemność. Za dobrego dźwiękowca trzeba dobrze zapłacić, dlatego też tak wiele osób chce nim zostać, jednak trzeba tutaj podkreślić, że nie każdy się do tego nadaje. Trzeba mieć pewne wyczucie dźwięku i ponadprzeciętne umiejętności w jego kreowaniu.

Scroll to Top