Każdy pojazd ma swoją określoną trwałość, po upływie której samochód wymaga generalnych napraw lub nawet złomowiska. To w jakim jest stanie technicznym auto w dużej mierze zależy od stopnia i sposobu użytkowania. Im bardziej auto jest eksploatowane, tym szybciej będzie się zużywało, a tym samym wcześniej trzeba będzie dokonać niezbędnych napraw, dopóki ich koszt nie przewyższa wartości rynkowej, są one opłacane.
Jakie samochody trafiają na szroty?
Na ulicach i autostradach każdego dnia przemieszcza się kilka milionów pojazdów, które mają lepszy lub gorszy stan techniczny. Zdecydowana większość samochodów ma około dziesięć lat, zatem są to pojazdy w średnim wieku. Im starsze auto, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się poważnej usterki, wymagającej kosztownej naprawy. Przeważenie nowe samochody opłaca się naprawiać, ponieważ ich wartość rynkowa jest wysoka. Jednak w starszych pojazdach nie jest to już tak oczywista sprawa. Auta, których właściciele nie chcą naprawiać najczęściej są szybko sprzedawane na części lub złomowane, ponieważ nie nadają się do użytkowania. Szrot z Poznania jest miejscem, gdzie każdy samochód zostanie przyjęty. Oddanie pojazdu na szrot jest bardzo proste, gdyż wystarczy go dostarczyć na miejsce złomowiska lub też skorzystać z możliwości odebrania auta z dowolnego miejsca na lawecie. W momencie zdawania pojazdu należy mieć przy sobie dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu o ile została wydana. Na początku pojazd jest ważony, gdyż jego całkowita waga nie może być mniejsza niż norma jaka jest ustalona dla nowego pojazdu tego samego modelu. Za każdy brakujący kilogram właściciel musi dokonać stosownej dopłaty. Na szroty w całym kraju trafiają przede wszystkim stare pojazdy, których stan techniczny zagraża bezpieczeństwu właścicieli lub innych użytkowników ruchu ulicznego albo pojazdy po wypadkach.
Co prawda na oddaniu samochodu na szrot na pewno nie można zarobić, ale można mniej stracić. Kwota jaką można dostać za wrak, zależy od marki i modelu pojazdu oraz jego wagi. Jednak przyjmowanie samochodów na złom nie jest jedyną usługą jaką prowadzą szroty, bo można na nich także kupować części samochodowe. Zwłaszcza części karoserii czy szyby. Samochody na miejscu są rozbierane i do całkowitego recyklingu trafiają jedynie poszczególne elementy.