Zastanawiasz się jak założyć własną działalność gospodarczą? Nie wiesz od czego zacząć i jakich formalności musisz dopełnić? W poniższym tekście postaramy się w skrócie przybliżyć odpowiedzi na te pytania.
Pozyskanie pieniędzy na rozpoczęcie własnej działalności
Pierwszą kwestią jaką należy omówić w temacie zakładania własnej działalności gospodarczej, jest kwestią związana z finansami. Nie ma co ukrywać, że samo rozkręcenia własnej działalności, w jakim sektorze nie mielibyśmy działać, to zawsze duży wydatek. W związku z czym zgromadzenie odpowiedniego kapitału na własną rękę staje się zwykle niemożliwe. Z jakie rodzaju rozwiązań można skorzystać poszukując dodatkowych pieniędzy? Można by tu wskazać takie rozwiązania jak:
- dotacje unijne,
- dofinansowania z Urzędu Pracy,
- kredyty dla firm,
- pożyczki.
W przypadku, gdy decydujemy się na skorzystanie z dofinansowania należy się liczyć z tym, że dopełnić musimy dodatkowych formalności. Dlatego nie w każdym przypadku jest to dobry pomysł. Pamiętajmy także o tym, że nie każdego rodzaju biznes kwalifikuje się na dofinansowania. Jeżeli nie jesteśmy pewni tego, czy pieniądze z urzędu Pracy czy też Unii Europejskiej się nam należą warto skorzystać z pomocy firm zajmujących się pozyskiwanie funduszy.jeżeli nie chcemy jednak korzystać z dotacji dodatkowe fundusze można pozyskać zaciągając chociażby kredyty dla firm czy pożyczki pod zastaw nieruchomości bez bik. Kredyty dla firm bez bik to szczególnie dobre rozwiązanie dla osób które ponagla czas. Decyzje udzielenia pożyczki w takim wypadku otrzymuje się bardzo szybko, a dodatkowo mniejsza ilość formalności sprawia, że takie rozwiązanie jest bardzo wygodne. Ponadto kredyty dla firm bez bik mogą okazać się jedynym dostępnym rozwiązaniem dla osób o trudnej sytuacji finansowej. Kredyty dla firm to oferta dość ciekawą, jednak by uzyskać takie dofinansowanie należy mieć już zgłoszoną działalność, dlatego można zwykle z niego skorzystać dopiero w trakcie wyposażania firmy. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że pieniądze z kredytu dla firm można przeznaczyć na dowolny cel.
Rejestracja spółek i firm jednoosobowych – formalności
Rejestrując własną działalność gospodarczą należy na wstępie określić jakiego typu ma być to działalność. Innych formalności należy dopełnić w przypadku działalności jednoosobowej, a innych w przypadku spółek. Dodatkowo w przypadku spółek dochodzi jeszcze zagadnienie związane z ich rodzajem. Według artykułu na portalu mojafirma.infor.pl prawnie można zarejestrować takie spółki jak:
- spółka jawna,
- spółka komandytowa,
- spółka partnerska,
- spółka komandytowo-akcyjna,
- spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,
- spółka akcyjna.
Każdy z powyższych rodzajów spółek możemy założyć w konkretnej sytuacji, a co za tym idzie wówczas musimy dopełnić innych formalności. Zasadniczo jednak konieczne jest zgłoszenie firmy do krajowego rejestru sądowego. Zgłoszenia tego można dokonać bezpośrednio w sądzie jak i drogą elektroniczną. Konieczne jednak jest dostarczenie dodatkowych dokumentów, takich jak:
- umowa (akt założycielski jednoosobowej spółki),
- dokument dotyczący zgody na powołanie,
- dokument o powołaniu członków zarządu spółki (spółki z.o.o., akcyjnej, partnerskiej),
- wykaz wspólników wraz z ich adresami,
- oświadczenie zarządu o wniesieniu kapitału (spółki z o.o., komandytowo-akcyjnej, akcyjnej).
Poza rejestracją działalności w KRS należy jeszcze pamiętać o konieczności zgłoszenia firmy do takich instytucji jak ZUS, urząd skarbowy i urząd statystyczny.
Firmowa księgowość – usługi księgowe, samodzielne prowadzenie ksiegowości
Przy zakładaniu własnej firmy należy także zastanowić się nad tym w jakiej formie ma być prowadzona jej księgowość. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależny jest od tego jakiego rodzaju ma to być firma, czy jest to działalność jednoosobowa czy też spółka z większą liczbą pracowników. W przypadku małych przedsiębiorstw usługi księgowe prowadzone przez zewnętrzne biuro można zastąpić takim rozwiązaniem jak np. księgowość internetowa. Wówczas w praktyce za prowadzenie firmowej księgowości odpowiadamy sami, uzupełniając dane w programie, do którego w ramach umowy z zewnętrzna firmą, otrzymaliśmy dostęp. Takie rozwiązanie pozwala obniżyć koszty księgowania. Niestety może się to nie sprawdzać w przypadku większych spółek, wówczas lepiej zdecydować się na biuro rachunkowe lub nawet zatrudnić księgowego.
Poszukiwanie pracowników
Ostatnim aspektem o jakim powiemy, jest kwestia związana z zatrudnianiem pracowników. W przypadku jednoosobowej firmy kwestia ta się nie pojawia w innym przypadku jest ona jednak dość istotna. Specyficzna sytuacja na rynku sprawia, że o pracowników jest coraz trudniej, a co za tym idzie dobrze jest nawiązać współprace z firmami pośredniczącymi. Agencje pracy tymczasowej zdecydowanie przyspieszają i usprawniają proces rekrutacji. Dodatkowo część z nich ułatwia także sprowadzenie pracowników ze wschodu, co w bardzo wielu sytuacjach okazuje się korzystnym rozwiązaniem.
Krótko podsumowując
Chcąc założyć własną firmę liczmy się z tym, że możemy na swojej drodze napotkać wiele trudności. Warto zatem zapoznać się ze wskazówkami osób, które już przez to przeszły. Usprawni to cały proces i ułatwi nam działanie.