Rekuperacja – za czy przeciw?

Czy wybierając projekt domu zastanawialiście się nad montażem rekuperacji? O ile w domach energooszczędnych to podstawa to w przypadku budowy tradycyjnego domu mamy możliwość wyboru rodzaju wentylacji. Oczywiście większość z nas decyduje się na nią, ale dlaczego?

Na czym polega rekuperacja i czy się opłaca?

instalacja rekuperacji krakówRekuperacja to nic innego jak jeden z rodzajów wentylacji, która nazywana jest również wentylacją mechaniczną ze względu na to, że obiegiem powietrza w całym domu steruje urządzenie zwane rekuperatorem. Ogólnie zadaniem tego rodzaju wentylacji jest odzyskiwanie ciepła z powietrza, dzięki czemu nasze rachunki za ogrzewanie domu są o wiele niższe i jest to jeden z głównych atutów rekuperacji. Na czym dokładnie to polega? Otóż w jednym z pomieszczeń, najlepiej gospodarczym ustawia się rekuperator, z którego idzie sieć kanałów wentylacyjnych. W niektórych pomieszczeniach montowane są kratki izolacyjne, dzięki którym pobierane jest brudne i zanieczyszczone powietrze z naszych pomieszczeń. W tym samym czasie pobierane jest czyste powietrze z zewnątrz. Kiedy obydwa strumienie dotrą do rekuperatora ciepło z zanieczyszczonego powietrza przekazywane jest temu czystemu, ale nie mieszają się. Następnie ogrzane powietrze wpuszczane jest do pomieszczeń a zużyte wydalane jest na zewnątrz. Instalacja rekuperacji Kraków jest o wiele łatwiejsza jeśli pomyślimy o tym już na etapie projektu. Warto ją również powierzyć specjalistom, którzy mają w tym doświadczenie a także ogromną wiedzę gdyż tylko prawidłowo zamontowana instalacja będzie prawidłowo działała.

Sama zdecydowałam się na montaż rekuperacji i jestem z tego bardzo zadowolona. Moje rachunki za ogrzewanie są teraz o połowę niższe a ja mogę cieszyć się czystym świeżym powietrzem w swoim domu. Oczywiście rodzaj instalacji powinien być odpowiednio dobrany do ilości osób mieszkających.

Scroll to Top