W ostatnich miesiąca odniosłem wrażenie, że nasiliła się w mediach publicznych i społecznościowych narracja promująca ograniczenie zużycia plastiku na rzecz wykorzystywania materiałów bardziej przyjaznych środowisku naturalnemu. Zmiany klimatyczne są widoczne niestety gołym okiem i mało kto jeszcze ma wątpliwości, że są realnym zjawiskiem. Badania jasno pokazują też, że to działalność człowiek, w tym wykorzystanie plastiku ma w tym zakresie duże znaczenie.
Moda na torby z papieru
Chociaż na co dzień mieszkam w niewielkiej miejscowości w województwie Kujawsko – Pomorskim, to od dawna utożsamiam się z osobami dbającymi o środowisko i sam staram się w miarę możliwości nie marnować żywności i nie wykorzystywać zbyt dużych ilości plastiku. Przede wszystkim zrezygnowałem z używania foliówek i innych toreb plastikowych na rzecz bardziej naturalnych, wykonanych z papieru. Decyzję podjąłem spontanicznie już wiele lat temu kiedy dowiedziałem się, ile czasu potrzeba, żeby reklamówka wyrzucona do morza uległa rozłożeniu. Od tamtej chwili używam tylko bawełnianych toreb wielorazowych lub toreb z papieru. Ostatnio przywiozłem sobie papierowe torby z Warszawy, gdzie mieszka moja ciocia pracująca w firmie, która je wytwarza. Dzięki temu mam teraz spory zapas i nie będę musiał korzystać nawet z torebek dostępnych w marketach, które papierowe są tylko częściowo, ponieważ mają w sobie też element foliowy, dzięki któremu sprzedawca widzi, co znajduje się w środku i może prawidłowo podliczyć cenę. Chociaż rozumiem praktyczność tego rozwiązania, to jednak własna torba w pełni papierowa jest lepszym rozwiązaniem, ponieważ naprawdę uważam, że środowisko naturalne długo już nie wytrzyma takiego tempa zanieczyszczania go i potrzebne są natychmiastowe zmiany, gdyż tylko w ten sposób możemy przynajmniej przesunąć termin katastrofy naturalnej i dać przyszłym pokoleniom czas na wymyślenie rozwiązania.
Coraz więcej osób jest świadomych szkodliwego wpływu plastiku i innych tworzyw sztucznych na środowisko naturalne naszej planety. Torby papierowe są dobrym krokiem w kierunku zmian, które mogą ograniczyć negatywny wpływ ludzi na przyrodę i wspomóc jej przetrwanie w kształcie, jaki znamy. Rosnące zaangażowanie, w szczególności młodego pokolenia daje ku temu nadzieję.