Rozwój psychiatrii dziecięcej na przestrzeni lat

Psychiatria jest jedną z wielu specjalizacji medycznych. Nie ulega wątpliwości, że psychiatria bardzo rozwinęła się na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Bez wątpienia miało na to wpływ wynalezienie skutecznych leków psychotropowych, które w znaczący sposób regulują procesy biochemiczne zachodzące w mózgu. Dzięki temu pacjenci psychiatryczni mają szansę na normalne życie.

Psychiatrzy dziecięcy zajmą się dzieckiem z problemami

psychiatra dla dzieckaChoroby psychiczne są częstym zjawiskiem. Nie należy ich lekceważyć, a chorzy psychicznie zasługują na szacunek i odpowiednie traktowanie. Dzieci oraz młodzież również cierpią na choroby psychiczne, takie jak depresja, fobie lub schizofrenia. Ponadto też częstym zaburzeniem objawiającym się już w wieku dziecięcym jest ADHD oraz zaburzenia ze spektrum autyzmu. Psychiatrzy dziecięcy zajmują się również dziećmi z upośledzeniami umysłowymi. Psychiatra dla dziecka powinien posiadać szczególne kompetencje. Powinien mieć wiedzę z zakresu psychiatrii ogólnej, psychologii oraz pediatrii. Nie ulega także wątpliwości, że psychiatra dziecięcy powinien być osobą ciepłą i lubiącą dzieci. Powinien umieć nawiązywać kontakt z dziećmi w różnym wieku. Psychiatrzy dziecięcy mają ukończoną specjalizację drugiego stopnia. Mają przygotowanie, teoretyczne i praktyczne, do tego, by nieść pomoc w trudnych przypadkach. Psychiatria dziecięca wywodzi się w dużej mierze od psychiatrii dorosłych. Jest to stosunkowo młoda specjalizacja. Niegdyś zaburzenia i choroby psychiczne występujące w wieku dziecięcym nie były odpowiednio diagnozowane. Dobrym przykładem są tutaj zaburzenia ze spektrum autyzmu. Zaburzenia rozwojowe tego rodzaju występują już we wczesnych latach życia dziecka, są również trudne do właściwego zdiagnozowania. Obecnie jednak psychiatrzy posiadają coraz szerszą wiedze na temat chorób i zaburzeń występujących w wieku dziecięcym, potrafią je odpowiednio diagnozować oraz leczyć.

Dzieci oraz młodzież również mogą cierpieć na zaburzenia psychiczne. W poważnych przypadkach warto pomyśleć o wizycie u psychiatry dziecięcego. W razie zaistniałej potrzeby psychiatra przepisze odpowiednie leki, które poprawią ogólne samopoczucie oraz ustabilizują nastrój. Warto również pamiętać o tym, że dziecko potrzebuje wsparcia ze strony rodziców.

Scroll to Top