Sposoby łączenia substancji

Łączenie dwóch różnych substancji odbywa się przy pomocy adhezji. O jej mocy decyduje siła, z jaką sklejają się dwa poszczególne materiały. Stąd zresztą wzięła się nazwa – łączniki wklejane. Wklejane narzędzia wykorzystuje się do solidnych zamocowań, dlatego z powodzeniem mogą zastąpić kołki i dyble. Są one wykorzystywane podczas budowy nowych domów i remontów nieco starszych.

Jakie są główne zalety kotwy chemicznej?

kotwa chemiczna fischerDzięki zastosowaniu sił adhezji nie występują naprężenia w podłożu. Kotwa chemiczna Fischer występuje w pojemniku, z którego wstrzykuje się żywicę do konkretnego otworu. W asortymencie wielu sklepów znajdują się również kotwy przybierające formę kapsułek przeznaczonych do wbijania lub wkręcania. Do wykonania mocowania, substancja klejąca musi zostać wstrzyknięta do otworu. W przypadku kotwienia chemicznego istotne jest dokładne sprawdzenie rodzaju i stanu podłoża. Nie bez znaczenia pozostaje również miejsce, w którym ma być wykonane mocowanie. Co do zasady, wszyscy producenci kotew informują użytkowników, jaką nośnością charakteryzuje się ich wyrób i do jakiego podłoża jest dedykowana. Czasami uwzględniane są również dodatkowe uwagi. Znaczenie mają również inne czynniki, takie jak czas wiązania żywicy oraz temperatura podłoża. Zasadą jest, że w przypadku zimnej posadzki, procesy chemiczne przebiegają znacznie wolniej. Kotwy wykorzystuje się do montażu mocowań w betonie, cegle oraz pustakach.

Tego rodzaju łączniki wykorzystuje się do słabych, niczym nie wzmocnionych podłóg. Wyróżniają się one zmniejszoną stabilnością. Są również mniej odporne na zniszczenia. Kotwy chemiczne można wykorzystywać również do stosowania na zewnątrz, wszędzie tam, gdzie niezbędna jest ochrona przed przedostawaniem się wilgoci do pomieszczeń.

Scroll to Top