Sposoby na wyjście z uzależnienia

Słysząc słowo „uzależnienie” wiele osób kojarzy je jedynie z alkoholem, nikotyną czy substancjami psychoaktywnymi. Jak się jednak okazuje, uzależnień może być znacznie więcej i cierpi na nie praktycznie każdy człowiek. Oczywiście nie można ich do siebie porównywać, gdyż nie wszystkie przyczyniają się do powstawania takich samych szkód czy to jeśli chodzi o zdrowie czy inne kwestie związane z ludzkim życie.

Wszystko , co warto wiedzieć o uzależnieniach

leczenie uzależnień ŁódźWarto zacząć od tego, skąd w ogóle biorą się uzależnienia. Otóż jak się okazuje, niektóre ludzkie geny są współodpowiedzialne za powstawanie uzależnień. Dodatkowo czynnikiem, który sprzyja wyżej wspomnianym jest stres, trudne wydarzenia w życiu, piętrzące się problemy, jak i również tempo życia. W związku z tym faktem, wiele osób postanawia dać upust swoim emocjom właśnie poprzez stosowanie rozmaitych używek. Ostatecznie niestety kończy się to fatalnie, gdyż okazuje się, że dana osoba jest po prostu uzależniona. Jeśli jednak dojdzie do sytuacji, w której okazuje się, że występują trudności z normalnym funkcjonowaniem bez zażywania określonych środków, jedynym ratunkiem dla takiej osoby jest leczenie uzależnień Łódź. Formy leczenia są tak naprawdę różne i ściśle uzależnione od tego, co jest źródłem uzależnienia. Jeżeli mowa na przykład o nikotynie, która oczywiście zawarta jest w papierosach, to w tym wypadku proces leczenia przebiega zupełnie inaczej niż w przypadku alkoholu, substancji psychoaktywnych czy na przykład hazardu. W niektórych sytuacjach konieczne jest skierowanie takiej osoby do ośrodka leczenia uzależnień, w którym zostaje ona odseparowana od świata zewnętrznego, a tym samym dostępu do źródła swojego uzależnienia. Czasami osoby same są w stanie poradzić sobie ze sowim uzależnieniem, ale mowa tu raczej o łagodnych substancjach, które poza konsekwencjami zdrowotnymi, które oczywiście mogą być, ale nie muszą, nie przyczyniają się do wstępowania innych problemów.

Podsumowując – uzależnienie to choroba, na którą najczęściej zapadają osoby o słabej psychice. Niektóre z nich bardziej dają się we znaki, inne natomiast mniej. Jeżeli uzależnienie jest poważne, może dojść do sytuacji, kiedy dana osoba zostanie poddana leczeniu farmakologicznemu w zakładzie zamkniętym. W niektórych przypadkach wystarczy jedynie regularne uczęszczanie na terapie i grupy wsparcia. 

Scroll to Top