Zabezpiecz budynek przed działaniem wody

Budowę domu rozpoczyna się od stawiania fundamentów, które to są odpowiedzialne za powodzenie całej inwestycji. Z tego też powodu warto zadbać o to, by fundament był stabilny, odpowiednio zabezpieczony i stawiany z dbałością o szczegóły. Na szczególną uwagę zasługuje solidna hydroizolacja, bez której fundamenty nie wytrzymają na dłuższą metę starcia z działaniem wody.

Skuteczna izolacja przeciw działaniu wody

izolacja przeciwwodnaWoda jest niebezpiecznym wrogiem każdej budowy i niemal każdego materiału. Potrafi wedrzeć się wszędzie, a gdy tylko napotka na swoje drodze na wady materiału czy ubytki w izolacji, nie zawaha się ich wykorzystać. Niezmiernie groźne dla budynku podciąganie kapilarne, czyli wędrówka wody w górę od ścian fundamentowych, to zjawisko często spotykane w kontekście słabej lub źle wykonanej izolacji fundamentów. Zjawisko to skutkuje pojawieniem się wilgoci na ścianach budynku, co stwarza realne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. Właściwie wykonana hydroizolacja budynku to połączenie izolacji pionowej i poziomej. Dopiero te dwa elementy dadzą pożądany efekt w postaci solidnego zabezpieczenia budynku przed działaniem wody. W zależności od warunków panujących na działce budowlanej, w grę wchodzi izolacja przeciwwodna lub przeciwwilgociowa. Izolacja przeciwwodna dzieli się na dwa typy: średnią i ciężką. Średnia stosowana jest w umiarkowanych warunkach, czyli wtedy, kiedy poziom wód gruntowych jest wystarczająco niski, aby nie zagrażać budynkowi, jednak ziemia na działce nie należy do przepuszczalnych i podczas obfitych opadów na terenie wokół domu zalega woda. Izolacja ciężka natomiast to ta, do najtrudniejszych warunków (wysoki poziom wód gruntowych i woda napierająca na mury budynku). Jeśli chodzi o lekką izolację przeciwwilgociową, jest ona wystarczająca na działkach o sprzyjających warunkach wodno-gruntowych.

Na szczęście hydroizolacja fundamentów na budowie staje się normą, co pozwala budować długowieczne i odporne na warunki zewnętrzne domy. Dobrze wykonane prace zabezpieczające fundamenty domu, pozwolą nam się nim cieszyć przez całe życie, bez konieczności ich naprawy, osuszania, czy innych kosztownych prac.

Scroll to Top