Zastosowanie fibrobetonu

 

Beton jest powszechnie traktowany jako jeden z najbardziej solidnych materiałów budowlanych. Dotychczas jednak, każdy znajdujący się w sprzedaży rodzaj betonu wymagał dodatkowego dozbrojenia. Obecne nowoczesne odmiany nie wymagają jednak dodatkowego wzmocnienia.

Główne zalety fibrobetonu

fibrobetonBeton jest jednym z najczęściej używanych materiałów budowanych. Oczywiście nie byłoby tak, gdyby nie legendarna wprost wytrzymałość tego materiału. Nie każdy zadaje sobie sprawę z tego, że dotychczas stosowane odmiany betonu, aby taka wytrzymałość posiadać, wymagały dozbrojenia. Obecnie jednak coraz popularniejsze staja się nowoczesne odmiany betonu, które są wyposażone w tak zwane zbrojenie strukturalne – dobrym przykładem może być tu fibrobeton. Beton ze zbrojeniem  strukturalnym to odmiana tego materiału, w którego składzie znajduje się już zbrojenie, w postaci makro włókien stalowych. Takie włókna podczas mieszania zaprawy, dostają się do każdej jej warstwy. Dzięki temu właśnie tworzona przy pomocy fibrobetonu posadzka, schody, czy też innego rodzaju elementy konstrukcyjne, są doskonale wzmocnione w każdej warstwie. Tym samym nie dochodzi do sytuacji jak w przypadku betonu standardowego, gdzie wzmocnione były tylko najbardziej wierzchnie warstwy posadzki, a te głębsze stopniowo traciły na swojej trwałości i pękały. Ciekawą właściwością betonu strukturalnego jest fakt, że nawet po silnym, punktowym uderzeniu, nie dochodzi do jego pokruszenia. Wszelkie mniejsze pęknięcia czy też przetarcia powstałe na jego powierzchni, z upływem czasu zaś stopniowo zanikają. Niedrogi fibrobeton jest także odporny na wiele innych niekorzystnych czynników, które powodują najczęściej poważne uszkodzenia konstrukcji wykonanych z betonu zbrojonego metodami standardowymi. Wszystko to sprawia, że to właśnie fibrobeton jest obecnie najczęściej wybierany do tych konstrukcji, które musza się cechować jak najwyższą trwałością oraz odpornością na różne niekorzystne czynniki zewnętrzne, w tym te mechaniczne jak również atmosferyczne.

W obecnych czasach stopniowo odchodzi się od używania tradycyjnych rodzajów betonu, które wymagają dozbrojenia. Znacznie popularniejsze stały się obecnie te odmiany tego materiału, które są domyślnie wyposażone w tak zwane zbrojenie strukturalne. Przy pomocy takiej zaprawy można tworzyć znacznie trwalsze konstrukcje.

 

Scroll to Top