Prowadzenie firmy transportowej oferującej międzynarodowy przewóz towarów nie należy do najłatwiejszych. Samo założenie firmy jest oczywiście proste, ale chcąc działać w transporcie lub spedycji trzeba mieć szerokie pojęcie na temat wszystkich aspektów prawnych takiej działalności. A zagadnień księgowo-prawnych, które należą do kategorii trudnych, jest naprawdę całkiem sporo. A do tego dochodzą jeszcze kwestie windykowania należności i to bardzo często tych zagranicznych.
Łatwy sposób na zagraniczną windykację
Na szczęście do wszystkich kwestii związanych z obsługą księgową i prawną można zatrudnić odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów. Biuro księgowe czy rachunkowe pomoże w rozliczaniu wszystkiego co się wiąże z podatkami i bieżącą działalnością firmy. Do tego potrzebne jeszcze będzie doradztwo kancelarii prawnych – jeśli chodzi o wszelkie aspekty prawne działalności transportowej. A jeżeli w firmie pojawią się problemy ze ściąganiem należności to wówczas należy skorzystać z usług firmy windykacyjnej. Warto wybrać firmę, która działa na skalę międzynarodową, ponieważ zatory w płatnościach powstaną nie tylko od polskich kontrahentów. Może się zdarzyć, że nie zapłaci nam jakiś klient z Niemiec lub Francji lub każdego innego kraju. Wtedy trzeba wynająć kancelarię prawną zajmującą się windykacją na całym świecie. Najskuteczniejsza jest oczywiście polubowna windykacja we Francji czy w innym europejskim kraju. Polega ona na tym, że polska firma windykacyjna wysyła pismo do dłużnika. Wyjaśnia w nim powody swojego kontaktu oraz dokładnie informuje o kolejnych krokach w procesie windykacji. Rzecz polega na tym, żeby dłużnik miał świadomość tego, że czeka go długa batalia o należną zapłatę, bo polska firma mu płatności nie odpuści. I to najczęściej wystarczy, żeby załatwić sprawę całkowicie polubownie.
Windykacja prowadzona u zagranicznych kontrahentów polskich firm nie wygląda tak jak windykacja w filmach akcji. Wręcz przeciwnie – wszystko jest załatwiane właściwie tylko pisemnie. Najpierw idzie pismo z wyjaśnieniem całego procesu windykacji. Do pisma dołączone jest również wezwanie do dobrowolnej zapłaty należności. Strach przed długim dochodzeniem się i blokadą w polskich firmach powoduje, że zagraniczni dłużnicy regulują swoje zobowiązania polubownie i natychmiastowo.