Cechy stylu Hamptons

W zeszłym roku przeprowadziłam się do nowego miasta. Zamieszkałam w dość sporym mieszkaniu, które otrzymałam w prezencie od mojej babci. Nie ukrywam, że mam ogromny sentyment do niego. To tam spędziłam wiele wspaniałych chwil mojego dzieciństwa, tam też jeździłam na wakacje. Kiedy sama tam zamieszkałam, wróciły wspomnienia. Były one szczególnie żywe ze względu na fakt, że w mieszkaniu od tamtego czasu niewiele się zmieniło.

Mieszkanie urządzone w stylu Hamptons

styl Hamptons - pasujące mebleZostały te same tapety, meble i podłoga. Zmieniły się tylko drobne detale, takie jak poszewki do poduszek. Wprawdzie mieszkanie urządzone jest ze smakiem, jednak nie da się ukryć, że po tylu latach wymagało porządnego remontu. Najpierw zaczęłam od salonu. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się aranżowanie swojego domu lub mieszkania według ściśle określonego stylu. Nie mam tu myśli stylistyki rustykalnej, klasycznej czy industrialnej. Chodzi tu raczej o jasno sprecyzowany nurt. Doskonałym przykładem będzie tu styl Hamptons – pasujące meble to meble białe i wiklinowe. Jeżeli przejrzymy strony internetowe oraz magazyny prezentujące ten styl, szybko zauważymy, że jego cechą charakterystyczną jest wszechobecna biel. Jest ona właściwie wszędzie. Oprócz tego znamienną cechą jest także błękit, i to błękit w naprawdę różnych odcieniach. Pod tym względem przypomina nieco styl skandynawski, który także jest raczej chłodnym stylem. Kolejną cechą charakterystyczną stylu Hamptons jest obecność drewna, jest to drewno zazwyczaj w ciemnych barwach, nie jest to ciepły odcień. W oczy rzuca się również obecność wikliny, najczęściej jest ona widoczna w różnego rodzaju koszach i pojemnikach. Wnętrze w tej stylistyce uderza tym, że jest bardzo przestronne oraz jasne. Dużą rolę w tym odgrywają lampy ze sporymi abażurami, dzięki temu światło pada na dużą powierzchnię a wnętrze staje się bardzo jasne.

Natomiast jeżeli do tego stylu chcemy wprowadzić nieco wzorów, musimy pamiętać, że nie mogą być krzykliwe, powinny dominować raczej zgaszone i klasyczne wzory, takie jak delikatne pasy, kraty, motywy roślinne oraz różne zygzaki. Często we wnętrzach tego typu pojawiają się pikowane fotele, kanapy i pufy. Myślę, że ten styl spodoba się innym miłośnikom klasyki i stylu skandynawskiego.

 

Scroll to Top