Co zrobić, gdy światła auta nie działają?

Zapewne wszyscy kierowcy wiedzą, że jazda z niesprawnymi światłami w samochodzie wiąże się z koniecznością zapłaty wysokiego mandatu. Dodatkowo, sprawne światła są nieodłącznym elementem zachowania większego bezpieczeństwa na drodze. Dlatego warto wiedzieć, jakie podzespoły odpowiadają za właściwe działanie świateł w naszym aucie.

Za co odpowiada moduł frm?

naprawa modułu frmZa prawidłowe działanie świateł w naszym aucie odpowiada specjalny podzespół, nazywany modułem frm. To właśnie on odpowiada za przekazywanie informacji o zmianie świateł czy też ich wyłączeniu. Z tego względu, jeżeli światła w naszym aucie nie reagują na zmianę przełączników, to oznaka, że konieczna jest naprawa modułu frm. Element ten jest montowany w zdecydowanej większości nowoczesnych markowych aut i jego zadaniem jest interpretowanie poleceń wydawanych przez kierowcę w celu sterowania światłami. Co ciekawe, wstępne wykrycie usterki tego modułu jest bardzo proste i daje różne objawy, niekoniecznie związane ze światłami. Takie objawy to między innymi błędna reakcja na wciśnięcie pedału hamowania, czy też brak możliwości przełączenia się między światłami krótkimi i długimi. Co ciekawe, objawy te występują początkowo jedynie sporadycznie, by wraz z biegiem czasu się nasilać. W takim wypadku należy jak najszybciej udać się do zaufanego warsztatu samochodowego, który specjalizuje się w usuwaniu usterek modułu frm. Pracownicy warsztatu muszą w pierwszej kolejności upewnić się, że przyczyn usterki należy szukać w tym module – w tym celu przystępują oni do zdemontowania wszystkich elementów, które zasłaniają moduł frm. Błędne działanie tego modułu może mieć kilka przyczyn, część z nich natury mechanicznej, a część elektronicznej. Niezależnie od przyczyny usterki modułu sterownia światłami, po jej usunięciu konieczne jest skalibrowanie tej ważnej części i przeprowadzenie testu jej działania. Czas diagnozy wraz z naprawa zazwyczaj n9ie trwa dłużej niż dwa dni robocze, stąd też względu naprawa tego modułu jest opłacalna w porównaniu do jego wymiany na nowy.

Sprawnie działające światła w samochodzie są niezmiernie ważnym elementem, aby móc zachować bezpieczeństwo na drodze. Z tego też względu bardzo ważne jest dbanie o dobry tan techniczny podzespołów odpowiadających za działanie świateł. W przypadku ich awarii, warto znaleźć warsztat, który będzie potrafił usunąć taką usterkę.

Scroll to Top