Malować może każdy, niekoniecznie, czy ma do tego ogromny talent, czy raczej sztuka jest dla niego jedynie hobby. Niewątpliwie jednak każdy obraz potrzebuje bazy – czyli czegoś, co tak naprawdę pozwala obrazowi być obrazem.
Krosna malarskie – jakie wybrać?
Każdy wie, że nawet najmniejszy obraz potrzebuje ramy. Są one najczęściej specjalnie profilowane z listew, zazwyczaj mają kształt prostokąta, a niekiedy mogą być okrągłe lub owalne. Na krosna malarskie naciąga się i przybija płótno. Zazwyczaj takie ramy nazywa się również blejtramami. W większych krosnach stosuje się dodatkowe listwy poprzeczne tzw. rozpórki i to dzięki nim blejtram się nie odkształca. Najczęściej krosna są wykonywane z suszonego drewna, jednak obecnie można spotkać nawet takie wykonane z np. aluminium. Taki rodzaj krosien jest spotykany przy dużych rozmiarach obrazów, a samo aluminium charakteryzuje się odpornością na temperatury i wilgotności. Wciąż jednak najbardziej popularne są krosna drewniane. Składają się one z czerech poprzeczek, a także klinów, które mają za zadanie podciągnąć płótno. Warto przy tym zaznaczyć, że najbardziej trwałym płótnem będzie płótno lniane – jest również elastyczne i bardzo łatwo można je przybić do ramy. Przy malowaniu obrazu należy również pamiętać o jego ramie, ponieważ takie dzieło nie ma pomalowanych boków. Są więc widoczne białe krawędzie, które sprawiają, że obraz wydaje się niedokończony, dlatego warto dobrać ramę do obrazu. Taka rama powinna mieć przede wszystkim odpowiedni kolor i kształt. Nie powinno się również odbiegać jej kolorystyką od barw dominujących w danym obrazie, bo nie będzie to dobrze wyglądać. Rama ma również inne zastosowanie, ponieważ dzięki niej obraz jest chroniony przed uszkodzeniami.
Odpowiednie krosno malarskie jest czymś, co tak naprawdę determinuję rodzaj obrazu. Może być on dużych rozmiarów, ale też małych – kształt też może być różny i tak naprawdę wybór krosna jest za to odpowiedzialny. Warto więc dobrze się zastanowić nad wszystkimi opcjami.