Jak izolowane są rurociągi?

Rurociągi w obecnych czasach to bardzo potrzebna i ważna sieć przesyłowa, którą transportuje się surowce takie jak gaz ziemny i ropę naftową przez setki kilometrów. nic dziwnego, że muszą być odpowiednio zaizolowane, najczęściej za pomocą specjalnej tkaniny. Dzięki temu nie tylko nie grozi im temperatura, ale także woda, a nawet nacisk warstw gleby. Jest to niezwykle ciekawe zagadnienie, szczególnie dla architektów.

Rurociągi i ich materiał izolacyjny

izolacje rurociągówRurociągi są oczywiście bardzo dobrze izolowane, ponieważ mają one znaczenie strategiczne. Izolacje rurociągów robi się w taki sposób, aby dzięki nim nie miały one styczności z kilkoma czynnikami zewnętrznymi. Podczas budowy takiego rurociągu przede wszystkim trzeba dobrze zbić glebę, aby zabezpieczyć ją przed osiadaniem lub osuwaniem się. Dopiero później układa się odpowiednią tkaninę, która wykonuje się z mocnych tworzyw sztucznych. Następnym etapem jest ułożenie wszystkich rur oraz ich przyspawanie do siebie. Gdy to zostanie już wykonane pora na ostatni etapie, czyli szczelne owinięcie rurociągu tą tkaniną, a także połączenie jej końców. Dzięki temu rurociąg jest także dobrze zaizolowany, że nic mu nie grozi. Wszystkie czynniki, które mogłyby zniszczyć gazociąg przyjmuje na siebie bardzo mocna tkanina. Dzięki tworzywom sztucznym na pewno nie ulegnie ona rozkładowi pod ziemią, co jest również bardzo ważne.

Rurociągi powinny być dobrze zaizolowane. Tylko dzięki temu możemy mieć pewność, że nic im nie będzie grozić przez wiele dekad. Izolacja, która została użyta w latach siedemdziesiątych jest dzisiaj w dobrym stanie. Sprawdzono to podczas wymiany elementów zniszczonych gazociągów, które biegły do Polski z Ukrainy. Teraz materiał jest udoskonalony, dlatego wytrzyma o wiele lepiej.

Scroll to Top