Jak wygląda rozładunek worków Big-Bag?

Transport i rozładunek zazwyczaj nie sprawia większych problemów. Problemy pojawiają się, gdy należy przeprowadzić załadunek lub rozładunek materiałów sypkich czy zwłaszcza pylących. W takiej sytuacji, bez zastosowania odpowiednich rozwiązań, może dojść do rozsypania się przewożonego surowca i znacznych strat finansowych. Na szczęście na rynku są dostępne różne metody rozładunku materiałów sypkich.

Na czym polega rozładowywanie Big-Bag?

rozładunek big-bagTak jak wspomniano wcześniej, rozładunek materiałów czy surowców sypkich wymaga zastosowania odpowiednich maszyn i narzędzi, tak aby zminimalizować ryzyko rozsypania się tego rodzaju produktów. Dlatego te w takich przypadkach najczęściej stosuje się rozładunek big-bag, polegający na stosowaniu specjalnych przenośników eliminujących ryzyko przerwania się worka i rozsypania surowca. Zboża cement, czy inne materiały sypkie są bowiem zazwyczaj przenoszone w zwykłych workach, które przy próbie podniesienia mogą się rozerwać czy tez pęknąć. Dlatego też, przy rozładowywaniu tego typu surowców stosowane są specjalne worki lub kontenery, zwane big-bagami dzięki którym ryzyko utraty surowców jest zminimalizowane do minimum. Worki te, dzięki swojej formie są nie tylko odpowiednio wzmocnione, ale również posiadają specjalne elementy, dzięki którym ich napełnianie czy opróżnianie jest dużo prostsze. Worki te można dzielić na worki big-bag jednorazowe, lub wielokrotnego użytku. Aby worki te były odpowiednio solidne, do ich produkcji stosuje się tkaniny polipropylenowe. Oprócz stosowania wzmocnionych worków czy kontenerów, ważne jest również stosowanie odpowiednich przenośników do przenoszenia materiałów sypkich. Wszelkie transportery łańcuchowe czy taśmowe, ze względu na brak uszczelnień, nie nadają się do przetransportowania surowców sypkich czy pylących. Z tego względu podczas rozładunku big-bag zazwyczaj zaleca się stosowanie przenośników łańcuchowo-rurowych.. Taka forma przenośnika jest gwarancją przede wszystkim zapobiegania rozwarstwianiu się przewożonego surowca i całkowitego opróżnienia przenośnika.

Jak widać bezpieczny rozładunek materiałów sypkich powinien być przeprowadzany jedynie przy zastosowaniu dedykowanych przenośników i worków, eliminujących ryzyko rozsypania się surowców tego typu. Na rynku obecnie dostępnych jest wiele różnych rozwiązań, ułatwiających bezpieczne przeprowadzenie transportu materiałów sypkich czy pylących. Należą do nich wzmacniane worki czy kontenery.

Scroll to Top