W naszym klimacie znaleźć możemy bardzo dużo gatunków grzybów, które możemy bez obaw zjadać. W szczególności cenione w naszym kraju są oczywiście borowiki oraz kanie. Jednak niekiedy znalezienie tychże grzybów jest bardzo trudne. Gleba w naszym kraju nie należy do najbardziej żyznych i często musimy przejść wiele kilometrów by nazbierać cały kosz borowików. Jednak od jakiegoś czasu możliwe jest również uprawianie takich grzybów w swoim ogrodzie.
Uprawianie grzybów leśnych
Rośliny z grzybami żyją w pewnej symbiozie. Zarówno roślinom potrzebna jest obecność grzybów tak samo grzyby nie mogłyby rosnąć bez bliskości roślin. Nie da się przecież znaleźć grzybów w miejscu gdzie zupełnie nie ma roślin. Na chwilę obecną szczególnie dużą popularnością zaczęły cieszyć się szczepionki, dzięki którym możliwe jest uprawianie grzybów w przydomowym ogródku. Szczepionki mikoryzowe występują w najróżniejszych odmianach. W ich składzie zawsze jednak znaleźć możemy strzępki grzybni, która po zaaplikowaniu w pobliżu systemu korzeniowego roślin zaczyna bardzo szybko się rozrastać oraz aklimatyzować. Efektem tego rozwoju często są bardzo dorodne borowiki, maślaki czy koźlarze. Warto jednak wiedzieć jaki rodzaj szczepionki wybrać pod swoje drzewa. Przykładowo grzybnia borowika szlachetnego sprawdzi się idealnie w przypadku zaszczepienia jej pod jodłami lub też świerkami. Jeśli jednak w naszym ogrodzie rosną sosny to możemy również zastosować taką grzybnię ale wówczas należy spodziewać się efektów w postaci borowików sosnowych, które mają nieco inną kolorystykę. Zakup szczepionek mikoryzowych to obecnie sprawa bardzo prosta. Bez większych problemów takie szczepionki zakupić możemy w praktycznie każdym sklepie ogrodniczym. Warto mieć na uwadze jednak również ten fakt, że szczepionka rozwija się w glebie dość długo. Najczęściej efekty są dopiero pod dwóch lub nawet trzech latach od zaszczepienia.
Na chwilę obecną grzybnie sprzedawane są również w postaci gotowych bloczków z glebą. Możemy je wkopać w naszym ogrodzie lub też możemy ustawić je w chłodnym i zacienionym miejscu. Warto pamiętać jednak o tym by systematycznie taką glebę podlewać. Oczywistą kwestią jest bowiem to, że grzyby do prawidłowego rozwoju potrzebują dość sporo wilgoci.