Niejednokrotnie mając problemy, których nie możemy rozwiązać samodzielnie, decydujemy się na skorzystanie z profesjonalnego wsparcia specjalisty. Wybór dobrego psychologa zdecydowanie nie jest prostym zadaniem, ponieważ powinna być to osoba, której się zaufa oraz przed którą się otworzy. Tyczy się to również wyboru odpowiedniego psychologa dla młodzieży.
Wybór profesjonalnego psychologa dla młodzieży
Profesjonalny psycholog jest to osoba, która przestrzega etyki zawodowej. Rozpoczęcie spotkań powinno opierać się na zebraniu wywiadu w celu postawienia rzetelnej diagnozy oraz wyjaśnienia wątpliwości. Później w razie potrzeby możliwe będzie dobranie odpowiedniej formy pomocy psychologicznej. Jeżeli interesuje nas psycholog dla młodzieży wola jest odpowiednim miejscem do skorzystania z usługi. Osoba, która nie będzie miała kwalifikacji do prowadzenia psychoterapii albo doświadczenia w pracy z danym problemem, poinformuje o tym i przekieruje do innego specjalisty. Konieczne jest także zachowanie tajemnicy zawodowej przez profesjonalnego psychologa, który jest do tego zobowiązany przepisami prawa. Kolejnym ważnym zachowaniem będzie ustalenie celów spotkać, nad którymi w czasie wizyt będzie się pracowało oraz określenia czasu, jaki będzie niezbędny w celu ich realizacji. W dalszej kolejności konieczne będzie ustalenie planu pomocy, a zakończenie wizyt powinno być ustalone w konkretnym terminie, po osiągnięciu ustalonego celu. Ważne jest to, aby taki psycholog miał dobre podejście i odpowiedni kontakt z młodzieżą, co przełoży się na efekty terapii. Ważnym obowiązkiem profesjonalnego psychologa będzie dbanie o własny rozwój osobisty. Istotne będą dodatkowe szkolenia, uczestnictwo w studiach podyplomowych, zapoznawanie się z fachową literaturą i wiele innych. Osoba działająca w sposób rzetelny, w razie wątpliwości powinna także konsultować własne wątpliwości z innymi specjalistami z tej dziedziny.
Podsumowując, profesjonalny psycholog pracujący z młodzieżą powinien wyróżniać się doświadczeniem, poszerzaniem własnej wiedzy, umiejętnością pracy z dorastającymi osobami, a także właściwym podejściem do swoich pacjentów. Istotne jest to, aby specjalista traktował własnych klientów z szacunkiem, odpowiadał na pytania odnośnie diagnozy, stosowanych metod pracy i innych znaczących kwestii.