Nowoczesne drukarstwo polskie

Niegdyś drukarz musiał być rzemieślnikiem, który misternie składa czcionki. Dziś jego rola sprowadza się głównie do obsługi odpowiednich maszyn, czy też ich zaprogramowania. Technologia poszła niesamowicie do przodu, jednak zmysł estetyczny oraz umiejętności manualne nadal są cechami dobrze widzialnymi u pracowników zakładów topograficznych. Najważniejsze wydaje się jednak to, że pomimo lat zawód drukarza nadal jest bardzo ważny i potrzebny.

Moje ulubione drukarnie w Łodzi

drukarnia wielkoformatowa w ŁodziOd wielu lat pracuję w branży reklamowej i z tego powodu bardzo często odwiedzam drukarnie. Pracując dla lokalnych gazet, bardzo dobrze poznałam drukarnie, które trudnią się produkcją prasy. W Łodzi są trzy takie zakłady. Muszę przyznać, że wszystkie działają bardzo sprawnie. Przede wszystkim są to zakłady nowoczesne, w których nie znajdziemy starach maszyn drukarskich, lecz wielkie maszyny zadrukowujące ryzy papieru z ogromną prędkością. Drukarnie prasy nie są miejscami, w których można składać indywidualne zamówienia na druk. Trudnią się bowiem realizacją jedynie konkretnych zleceń. Jeśli zależy nam zatem na wydrukowania jakiegoś plakatu, czy baneru powinniśmy udać się pod inny adres. Na szczęście drukarnia wielkoformatowa w Łodzi proponuje swoje usługi każdemu. Nie musimy posiadać swojej firmy, aby ją odwiedzić. Jej siedziba mieści się w dużej kamiennicy w samym rynku miasta. Ciekawostką jest to, że oprócz usług drukarskich wskazane przedsiębiorstwo oferuje swoim klientom zwiedzanie wystawy zatytułowanej „Oblicza polskiej poligrafii”. Co ciekawe, taka atrakcja nie wiąże się z żadnymi kosztami. Drukarnia wielkoformatowa posiada kilkanaście maszyn drukarskich, dzięki którym możliwe jest dokonanie dowolnego druku. Istnieje możliwość doboru nie tylko wielkości, koloru i kroju czcionki, ale także wybór dowolnej grafiki warsztatowej. Drukarnia proponuje wykonanie zarówno druków wypukłych, jak również płaskich i wklęsłych. Taka wszechstronność zakładu to zdecydowana rzadkości na polskim rynku topograficznym.

 

Oczywiście praca drukarza splata się dzisiaj z pracą przy komputerze. Wiele zależy jednak przede wszystkim od tego, z jakim typem druku mamy do czynienia. Różna jest przecież grafika warsztatowa zakładów topograficznych. W Łodzi spotkamy wiele zakładów topograficznych, jednak najciekawszy wydaje się ten, który jest dostępny dla każdego – drukarnia wielkoformatowa mieszcząca się w samym rynku miasta.

Scroll to Top