Posiadanie zwierzęcia to nie tylko zabawa i karmienie. Jest to bardzo duża odpowiedzialność, z której wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Oprócz spacerów i jedzenia pies potrzebuje również wychowania. Niektórzy ludzie nie radzą sobie ze swoim pupilem, co niestety może skończyć się źle.
Co robić gdy ugryzie nas pies?
Przede wszystkim należy reagować szybko, sprawdzić jak poważne są obrażenia oraz umyć miejsce, a następnie przeprowadzić dezynfekcję rany. Należy wezwać pogotowie i policję, która będzie wymagała dokumentów o aktualnym szczepieniu zwierzęcia. W Polsce możliwe jest ubieganie się o odszkodowanie za pogryzienie przez psa oraz zniszczone przez niego rzeczy materialne, na przykład ubrania. Właśnie dlatego warto skorzystać z pomocy służb. Lekarz zdezynfekuje ranę oraz poda zastrzyk przeciw tężcowi. Policja powinna skierować psa na badania weterynaryjne w celu ustalenia czy nie cierpi on na żadne choroby zakaźne. Należy pamiętać, że zwierze nie jest agresywne bez powodu. Może być to spowodowane złym traktowaniem, fatalnym wychowaniem, a nawet odczuwaniem bólu mechanicznego. Aby w przyszłości uniknąć pogryzienia przez psa warto poznać kilka podstawowych zasad. Przede wszystkim nie wolno uciekać – rozjuszy to psa i pobudzi jego popęd łowny. Jeśli pies biegnie w naszą stronę z nieznanym dla nas zamiarem należy stanąć bokiem, unikać kontaktu wzrokowego oraz zabezpieczyć gardło dłońmi. Jeśli pies mimo tych sygnałów zaatakuje należy się skulić na ziemi w pozycji „żółwia”, zabezpieczając gardło oraz twarz. Warto złożyć dłonie w pięści, aby uniknąć uszkodzenia palców. Przede wszystkim należy próbować zachować spokój.
Pogryzienie przez psa to bardzo nieprzyjemna sytuacja, zarówno dla poszkodowanego jak i właściciela. W Polsce słyszy się o tym co jakiś czas, niestety nie są prowadzone oficjalne statystyki. Zmianę tej sytuacji mogłyby jedynie wnieść obowiązkowe szkolenia dla psów i ich właścicieli z zakresu posłuszeństwa. Niestety jest to odległa i niepewna wizja.