Przekładnik mierzący prąd

 

Energia elektryczna w dzisiejszych czasach staje si e coraz bardziej popularna, Wiele artykułów gospodarstwa domowego  jest zamiennych na dziadzienia elektryczne. Klasyczne kuchenki gazowe zostają z powodzeniem wypierane przez płyty indukcyjne. Natomiast ogrzewany wykorzystujące paliwa kopalniane zamieniane jest na panele fotowoltaiczne. Jednakże wzrost popularności prądu, wpływa na zwiększanie się zapotrzebowania ma moc czynną. Energia elektryczna tak jak inny media rozliczane są w podobny sposób.

Sposoby pomiaru energii

przekładniki prądowe pomiaroweJednym ze sposób jest opłacanie rachunków za zużyta już energie. Innym sposobem jest sposób przedpłatowy, w którym to użytkownik określa ile energii pobierze w danym miesiącu. Sposób ten okazuje się wygodny w przypadku domków letniskowych, które funkcjonują tylko przez kilka miesięcy w roku. Sposoby naliczania zużytej energii jest zatem podobny, jednakże urządzenie wykorzystane do tego pomiaru jest nieco inne. Rozliczanie energii elektrycznej można wykonać na trzy sposoby. W jednym z nich potrzebne są przekładniki prądowe pomiarowe. Pierwszy sposób to pomiar pośredni. Wykorzystuje się do tego przekładniki prądowe pomiarowe oraz przekładniki napięciowe. Takie rozwiązanie stosuje są do rozliczania dużych zakładów przemysłowych, które zasilane są bezpośrednio z linii wysokiego lub średniego napięcia. Drugi sposób to pomiar pół pośredni.

Do jego wykonania nie są potrzebne przekładniki prądowe pomiarowe lecz przekładniki napięciowe. Sposób ten również można stosować do rozliczania dużego zakładu przemysłowego. Ostatnim trzecim sposobem jest to pomiar bezpośredni. Nie wymaga on korzystania z przekładników prądowych ani napięciowych.Licznik podłączony jest bezpośrednio. Sposób ten jest wykorzystywany najczęściej do rozliczania zwykłych gospodarstw domowych.

 

Scroll to Top