Rodzice pytają, co na ostrą kolkę dla niemowlaka

Do najczęstszych żartobliwych narzekań świeżo upieczonych rodziców należy wyrażanie żalu z powodu tego, że do dziecka nie jest dołączana instrukcja obsługi. Zwłaszcza pierwsze dziecko jest wielką zagadką, a płacz maluszka bywa szczególnym źródłem stresu i niepokoju. Kiedy jednak maleństwo zaczyna płakać bardzo intensywnie, zwłaszcza w godzinach wieczornych, obawy rodzicielskie z pewnością ulegają zwiększeniu.

Jak leczyć ostrą kolkę?

co na ostrą kolkę dla niemowlakaO czym świadczy taki płacz, którego nie da się wyciszyć? Pierwszym i najpewniejszym wytłumaczeniem jest fakt, że dziecko doświadcza ataku kolki niemowlęcej. To zjawisko jest całkowicie naturalne i typowe dla maluchów w okresie od 3 tygodnia do 6 miesiąca życia dziecka. Nie należy wyjątkowo mocno się tą dolegliwością przejmować, choć jest ona dość dokuczliwa zarówno dla maluszka, jak i jego zestresowanych oraz zmęczonych rodziców. Przede wszystkim warto pamiętać, żeby zadbać o zapewnienie niemowlakowi należytego komfortu. Jak zatem odpowiedzieć na pytanie, co na ostrą kolkę dla niemowlaka i jak działać, aby dziecko poczuło się lepiej? To proste: dużo czułości, dużo cierpliwości i wsparcie rodem z apteki. Zapewnianie komfortu polega na tuleniu, głaskaniu, noszeniu, delikatnym masowaniu malutkiego brzuszka… Rodzic musi zachować spokój i zimną krew, choć naturalnie nie jest to łatwe, kiedy maleństwo rozpaczliwie płacze, wygina się i w żaden sposób nie pozwala wyciszyć. Z pewnością ratunkiem okażą się specyfiki apteczne, dostępne od ręki i bez recepty. Zbawiennym wpływem na niedojrzałe jelita wykazuje się simeticon. Jest to substancja bezpieczna i może być stosowana już od pierwszego dnia życia dziecka. Dzięki niej z jelit uwalniają się nagromadzone gazy, a dziecięcy brzuch odczuwa znaczącą ulgę. Działaniem wspierającym jest z pewnością rozgrzewanie brzuszka za pomocą ciepłych okładów. Najlepiej się sprawdzi mały termofor, zwłaszcza wypełniony pestkami z wiśni. Dzięki nim łatwo zachować odpowiednią temperaturę, dzięki której napięcie zostanie rozluźnione, a skóra nie ulegnie poparzeniu ani podrażnieniu.

W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem, jednak kolka jako dolegliwość nie jest niebezpieczna, lecz jedynie męcząca. Minie ona samoistnie, kiedy dziecko ukończy pół roku. Nie oznacza to jednak, że trzeba czekać bezczynnie – wszak rolą rodzica jest pomagać dziecku uporać się z trudnościami.

Scroll to Top