Sprawdzone zabezpieczenia przeciwpożarowe

Wybuch pożaru zawsze następuje w najmniej oczekiwanej sytuacji i często kończy się ogromnymi stratami. Choć oczywiście dzisiaj mamy ich znacznie mniej niż kiedyś, ponieważ dysponujemy większą wiedzą i nowocześniejszymi technologiami, umożliwiającymi lepsze zabezpieczanie się przed nim. Jednak zawsze istnieje ryzyko, że ogień może się pojawić.

Czy każde zabezpieczenie przeciwpożarowe jest skuteczne?

zabezpieczenia przeciwpożarowe konstrukcji stalowych z atestemBez wątpienia zawsze lepiej przeciwdziałać niż naprawiać skutki, zwłaszcza jeżeli chodzi o ludzkie bezpieczeństwo. Budynki w czasie pożaru mogą być prawdziwymi pułapkami, w których odcięta droga ewakuacyjna często oznacza śmierć. Dlatego też konstruktorzy i architekci dokładają wszelkich starań, aby budynki były jak najbardziej bezpieczne i skutecznie chronione w razie ewentualnego pożaru. Zabezpieczenia przeciwpożarowe konstrukcji stalowych z atestem są najlepszym sposobem na uniknięcie pożaru, ale też zminimalizowanie strat w wyniku jego pojawienia. Nie ma materiałów budowlanych, które są w stu procentach odporne na działanie ognia, dlatego też każdy budynek powinien mieć zabezpieczenia przeciwpożarowe czynne i bierne. Pierwsze z nich odgrywają kluczową rolę, kiedy ogień się już pojawi, ponieważ mają na celu możliwe ugaszenie go jeszcze w zarodku. Najczęściej są to systemy alarmowe, czujniki dymu, ognia i temperatury, a także odpowiednie systemy wentylacji, które zapewnia właściwy obieg powietrza. Zabezpieczenia bierne odnoszą się przede wszystkim do przeciwdziałania pożarowi, gdyż są montowane już na etapie budowy obiektu. Mogą to być specjalne farby pęczniejące pod wpływem wysokiej temperatury, tworząc grubą warstwę ochronną. Stosuje się także powłoki ognioochronne, które nie są łatwopalne, a także płyty ze specjalnych tworzyw, którymi się okłada stalowe elementy konstrukcji.

Stosowanie zabezpieczeń przeciwpożarowych jest koniecznością, ale muszą one być odpowiednio dobrane do rodzaju budynku. Tylko wtedy będą dobrze spełniały swoje zadanie. Najlepiej żeby ich montaż zlecić fachowcom, gdyż od ich zastosowania zależy bezpieczeństwo ludzi przebywających wewnątrz. Dobrze zabezpieczona konstrukcja stalowa nie powinna się zawalić, zwłaszcza jeżeli do jej wykonania zastosowano materiały atestowane, które są najskuteczniejsze.

Scroll to Top