Dzięki właściwościom żrącym soda kaustyczna znajduje wiele zastosowań. Można np. zdezynfekować nią łazienkę po chorobie domownika, ponieważ wspaniale zabija drobnoustroje. W tym celu należy przygotować z niej specjalny roztwór i zachować wszelkie środki ostrożności. Myte powierzchnie należy zmyć dużą ilością wody, aby całkowicie pozbyć się środka.
Zastosowanie sody kaustycznej
Wodorotlenek sodu lub inaczej mówiąc – soda kaustyczna ma szeroki zakres zastosowania. Używana jest do dezynfekcji, do produkcji mydła, detergentów czy barwników. Stosuje się ją również w przemyśle spożywczym czy papierniczym. Soda kaustyczna stosowana jest również do produkcji sztucznego jedwabiu czy gumy. Powyższy środek chemiczny jest powszechnie stosowany w przemyśle. Dzięki swoim właściwościom niszczącym stosowany jest bardzo często do dezynfekcji uli czy kurników. Należy przechowywać ją z dala od dzieci i zwierząt w szczelnie zamkniętym pojemniku. Nie należy doprowadzać do dostawania się dwutlenku węgla do wnętrza opakowania, ponieważ osłabia on działanie sody kaustycznej. Za sprawą silnych właściwości żrących środek ten stosowany jest do udrażniania rur. Wystarczy wsypać kilka łyżeczek i odczekać kilkanaście minut, aby uzyskać pożądany efekt. Soda kaustyczna jest często składnikiem popularnych preparatów do udrażniania rur. Wodorotlenek sodu można stosować również do bielenia drewna – podłóg czy mebli. Dzięki niemu drewno zmienia kolor na biało-szary.
Podczas pracy z sodą kaustyczną należy zachować szczególną ochronę, ponieważ jest to środek żrący. Skażenie skóry powoduje silne poparzenia, może doprowadzić również do wstrząsu lub zapaści. Należy zachować szczególną ostrożność w kontaktach z tym środkiem, ponieważ bezpośredni kontakt jest niezwykle groźny.