Każdy rolnik wie, że im lepsze plony tym gospodarstwo jest bardziej dochodowe. Dlatego tak ważne jest odpowiednie nawożenie roślin aby stymulować ich wzrost. Każda roślina potrzebuje odpowiedniego odżywiania, witamin, minerałów żeby zdrowo rosnąć i dawać plon. Nawozy używane są także do odkwaszania gleby. W tym celu służy wapno. Mamy tu do wyboru wapno węglanowe i wapno tlenkowe.
Różnica między wapnem nawozowym tlenkowym a węglanowym
Do szybko działającego nawozu należy wapno nawozowe tlenkowe. Używa się ich zarówno na glebach średnich jak i ciężkich. Wpływają korzystnie na strukturę każdej z nich. Nie są z kolei polecane do używania na gleby lekkie. Mogą bowiem doprowadzić do ich przesuszenia. Z kolei wapno węglanowe należy do bardziej uniwersalnych nawozów, które można używać na wszystkich rodzajach gleb. Różnica między nimi zawiera się także w ich działaniu. Wapno tlenkowe działa szybsze, ale w odróżnieniu od węglanowego nie jest dopuszczone do stosowania w uprawach ekologicznych. Przy kupnie nawozu należy wziąć pod uwagę zawartość CaO w 1 tonie. Ma to wpływ na reaktywność wapna. Im jest ona większa, tym szybciej przebiega proces odkwaszania gleby. Jeżeli chcemy, aby działanie wapna tlenkowego i węglanowego było podobne, należy wybrać nawozy węglanowe o reaktywności powyżej 50%. Oprócz podnoszenia odczynu gleby wapno tlenkowe można także wykorzystać do wali z pierwotniakami, które powodują wiele chorób u roślin, takich jak kapusta i rzepak. W połączeniu z wodą następuje jego silna reakcja i podnoszenie temperatury. Tlenki wapna działają także owadobójczo. Mają wpływ na umiejętność roślin pobierania z gleby składników odżywczych. Dzięki nim podnoszą się właściwości chemiczne, biologiczne, fizyczne co ma wpływ na ilość i jakość plonów. Wysiew wapna powinien mieć miejsce podczas słonecznej pogody i na suchą glebę ponieważ ma wysoką higroskopijność.
Wapniowanie to proces długotrwały. Trwa od 4 do 5 lat. Po użyciu wapna tlenkowego efektów można spodziewać się już w następnym roku. Najlepiej jest przeprowadzić wapniowanie od razu po żniwach. Pozwoli to na dokładne wymieszanie gleby z nawozem i ustabilizowania środowiska zanim przystąpimy do ponownych wysiewów. Regularne nawożenie pomoże w uzyskaniu odpowiedniego pH gleby.