Produkty pochodzenia roślinnego. szczególnie te ręcznie robione, są bardzo wytrzymałe na warunki zewnętrzne. Tak jest na przykład z włóknem produkowanym z rośliny z rodzaju juta, uprawianej w Chinach i innych krajach o wilgotnym i gorącym klimacie. Występuje najczęściej w kolorze szarym i różnych odcieniach szarości.
Jak powstaje lina jutowa?
Wytwarzana z włókien łodygowych tkanina ma płócienny splot. Liny jutowe łatwo się barwią. Mają zastosowanie w ogrodnictwie, są stosowane do dekoracji wnętrz. Odpadki z lin jutowych stosowane są w przemyśle papierniczym. Powstają one najczęściej poprzez ręczne kręcenie z trzech splotek oraz impregnowane są na koniec naftą. Wykorzystywanie jest naprawdę bardzo szerokie, ponieważ są one odporne na ścieranie, zrywanie czy wszelkie warunki atmosferyczne. Dzięki temu, że poddawane są procesowi recyklingu oraz są pochodzenia zwierzęcego, uważane są za produkty jak najbardziej przyjazne dla środowiska. Mają niestety tendencję do wchłaniania wilgoci i wody, dlatego w takich warunkach nie są zalecane do dużych ciężarów. Impregnacja naftą sprawia, że produkt ma specyficzny zapach, który oczywiście z czasem się ulatnia. Można ją zakupić w różnych rozmiarach, zrobioną z różnej ilości splotów. Właśnie od ilości splotów zależy odporność na uszkodzenia mechaniczne pod wpływem ciężaru. im więcej splotów, tym bardziej można wykorzystać linę przy dźwiganiu ciężkich sprzętów. Obecnie jest to też ciekawy dodatek do dekoracji domów.
Włókno jutowe jest najbardziej rozpowszechnione- zaraz po bawełnianym. Jego zastosowanie jest bardzo szerokie, dlatego, że właściwości sprawiają, iż jest niekiedy niezastąpione. Każdy miał z nim styczność w codziennym życiu, dlatego jest tak rozpowszechnione i używane na całym świecie.