Czym jest pracownia terminalowa?

Sprawne funkcjonowanie pracowni komputerowych jest niezbędne w wielu biurach, szkołach czy na uczelniach. Specjaliści IT nieustannie wyszukują nowych rozwiązań, które byłyby jak najmniej awaryjne, a dodatkowo skutecznie wpłynęłyby na oszczędność czasu i pieniędzy. Jednym z nich są specjalne terminale komputerowe.

Jakie są zalety korzystania z pracowni terminalowych?

terminalowa pracowniaPracownia z terminalami jest tańszym i łatwiejszym w zarządzaniu miejscem niż przeciętne pracownie komputerowe. Użytkownicy stanowisk komputerowych nie potrzebują do pracy hałaśliwych urządzeń, które zajmują sporą ilość miejsca. Zamiast komputerów stacjonarnych, przy stanowisku umieszcza się wyłącznie monitor, klawiaturę oraz mysz. Z tyłu monitora montowany jest specjalny terminal, który połączony jest z serwerem. Każdy użytkownik dzięki specjalnemu oprogramowaniu ma dostęp do indywidualnego pulpitu i aplikacji. Wdrożenie takiej alternatywy jest nawet o 30 procent tańsze niż zakup komputerów stacjonarnych lub laptopów. Skonfigurowanie takiej pracowni jest bardzo łatwe i nie wymaga dużego zaplecza technicznego. Całą siecią zarządza wyznaczony administrator IT lub nauczyciel. Terminalowa pracownia generuje mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną – terminale podczas pracy mogą pobierać wyłącznie około 3,5 W. Korzystanie z takiej pracowni to znacznie większy komfort dla wszystkich użytkowników, gdyż terminale działają bardzo cicho, a dodatkowo nie wydzielają dodatkowego ciepła. Dla wielu administratorów takich pracowni szczególnie ważna może być bezawaryjność urządzeń. Decydując się na stworzenie pracowni terminalowej, oszczędza się sporo czasu – niezbędne oprogramowania wystarczy zainstalować na serwerze i wówczas każdy użytkownik będzie miał do nich dostęp. W przypadku ewentualnego uszkodzenia stanowiska pracy, dane użytkownika zostaną zachowane na serwerze i będzie można je przywrócić w identycznym stanie.

Szukając alternatywnych rozwiązań dla pracowni komputerowych, warto zainwestować w terminale. Wyróżniają się sporą ilością zalet, a przy okazji są niedrogie i łatwe w obsłudze. Współcześnie pracownie terminalowe stają się coraz bardziej popularne, dlatego znalezienie osób odpowiedzialnych za zaprojektowanie takich urządzeń nie będzie stanowiło problemu.

Scroll to Top