Czym wyróżnia się Zenga?

 

Truskawki to owoce bogate w witaminy i minerały, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Są  nawet stosowane jako lek na anemię i doskonale oczyszczają z toksyn. Odmiana Zenga jest jedna z najpopularniejszych. 

Zenga to popularna odmiana truskawki

truskawka zengaTak właściwie to pełna nazwa tej odmiany brzmi Senga Sengana. Należy ona do grupy odmian późnych, czyli takich, które potrzebują więcej czasu, by dojrzeć. Po raz pierwszy wyhodowano tę odmianę w Niemczech, stosunkowo dawno, bo w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. W Polsce znajdziemy wiele upraw Zengi i z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że jest ona w naszym kraju najbardziej popularna, jeśli chodzi o truskawki przeznaczone dla przetwórstwa. Truskawka Zenga jest wpisana na listę Centralnego Ośrodka Badań Odmian Roślin Uprawnych, jako odmiana zalecana do hodowania. Ta rekomendacja bardzo dużo mówi o wartości tej odmiany, ponieważ na tą listę trafia stosunkowo niewiele warzyw i owoców. Zenga nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Należy ją nawozić kompostownikiem albo obornikiem, jak w przypadku innych odmian i pamiętać o rozsądnej ilości wody. Tą odmianę wyróżnia wyjątkowo intensywny aromat i dlatego jest tak bardzo ceniona przez przemysł przetwórczy. Bowiem aromat jest bardzo czynnikiem, a szczególnie tak przyjemny, jak ten, pochodzący od truskawek. Dzięki temu, że Zenga dojrzewa później, nie istnieje ryzyko, iż zniszczą ją przymrozki. To bardzo ważne, szczególnie dla przyszłych hodowców.

Nie ma co ukrywać – Polacy lubują się w truskawkach oraz przetworach z ich udziałem. Ich smak i aromat jest niezapomniany i wielka szkoda, że możemy się nimi cieszyć tylko przez niewielką część roku. Zenga jest odmianą, w którą zdecydowanie warto zainwestować. 

 

Scroll to Top