Metoda ustawień Hellingerowskich

Obecnie coraz więcej osób boryka się z różnego rodzaju problemami psychicznymi. Spadki nastroju, brak motywacji do działania, czy depresja to codzienność wielu osób. Nic więc dziwnego, ze ta ostatnia została uznana za chorobę cywilizacyjną. Choć większości osób, które borykają się z problemami natury psychologicznej wydaje się, że pomoc nie jest potrzebna i poradzą sobie sami to rzeczywistość jest zupełnie inna.  Warto jest szukać skutecznych metod terapii.

Czym są coraz popularniejsze ustawienia Hellingerowskie?

ustawienia hellingerowskie w WarszawieW psychologii wiele jest metod terapeutycznych, które mają bardzo dobre wyniki w leczeniu pacjentów z różnymi problemami. Mowa tutaj o terapii behawioralno-poznawczej, terapii psychoanalitycznej, czy też psychodynamicznej. Okazuje się jednak, ze aby pozbyć się danego problemu, z którym się borykamy należy wziąć udział w kilkunastu, a czasem nawet kilkudziesięciu sesjach. Warto jednak wiedzieć, że istnieje pewien rodzaj terapii, który pozwoli nam na poradzenie sobie z wieloma problemami podczas jednej sesji. Mowa tutaj oczywiście o ustawieniach Hellingerowskich, które określane są również mianem ustawień rodzinnych. Terapia ta od wielu lat jest wykorzystywana, podczas sesji terapeutycznych.  Ustawienia Hellingerowskie w Warszawie odbywają się w grupie, której przewodzi jednak osoba. Aby nakreślić sytuację wystarczy powiedzieć kilka zdań, nie musimy opowiadać całej naszej historii. Dzięki temu zajęcia nie trwają bardzo długo. Następnie prowadzący poszczególnym uczestnikom przypisuje różne role rodzinne, które mają odgrywać. Problemy analizowane są więc na głębokim poziomie, a osoby odgrywające role odpowiadają na pytania prowadzącego. Ten może pytać, jak czuje się dana osoba w tej sytuacji, co powinna zrobić, co myśli, jakie ma plany. Osoba poddawana ustawieniom rodzinnym widzi więc, jak czuje się inny krewny i może rozwiązać swoje problemy na podstawie głębiej poznanych relacji rodzinnych.

Warto wiedzieć, że metoda ustawień rodzinnych opiera się na twierdzeniu, iż wszystkie nasze problemy powodowane są złymi, zaburzonymi lub nieprawidłowymi relacjami rodzinnymi. Podczas ustawień uczestnicy terapii przeżywają prawdziwe emocje, mogą płakać, śmiać się, złościć – reagują bardzo emocjonalnie, co pozwala im na całkowite wczucie się w daną sytuację. Jeśli zaś chodzi o efekty to muszę dodać, iż wiele osób już po jednej sesji jest w stanie rozwiązać swoje problemy.

Scroll to Top