Pomysł na biznes – własny punkt naprawy komputerów

Branża informatyczna jest jedną z najszybciej rozwijających się branż, a co za tym idzie to właśnie w niej można szukać największych zarobków. Jeżeli jesteś fanem elektroniki, śledzisz na bieżąco nowinki techniczne i wiesz jak naprawić sprzęt elektroniczny, to punkt naprawy komputerów i innego rodzaju sprzętu elektronicznego może być dla ciebie świetnym pomysłem na biznes. Co o założeniu takiego punktu należy wiedzieć i jakie usługi powinny być świadczone w ramach takiego serwisu? Oto kilka naszych wskazówek jak założyć własny serwis komputerowy.

Naprawa komputerów – odpowiednia lokalizacja

Naprawa komputerówPierwszą rzeczą jaką należy dobrze przemyśleć chcąc założyć własny serwis komputerowy jest kwestia związaną z jego lokalizacją. Wprawdzie naprawa sprzętu elektronicznego można zajmować się nawet we własnym domu, jednak w takiej sytuacji trudno będzie nam pozyskać klientów. Warto zatem rozejrzeć się za lokalem położonym w dość często uczęszczanym miejscu, tak by nasz punkt napraw był dobrze widoczny dla potencjalnych klientów. Co do samego lokalu to jeżeli ma być w nim prowadzany serwis zajmujący się naprawą sprzętu elektronicznego to nie musi on spełniać żadnych szczególnych wymagań. Na uwadze należy jednak mieć to, że powinien umożliwiać on nam wyznaczenie dwóch stref. Miejsca w którym będziemy obsługiwać klientów, jak i zaplecza w którym będziemy przechowywać sprzęt do naprawy jak i go naprawiać. Sam lokal jednak nie musi być przy tym zbyt duży.

Jakie usługi powinien świadczyć punkt naprawy komputerów?

Naprawa komputerówChoć w prawdzie obecnie na rynku działają głównie serwisy komputerowe to należy mieć świadomość, że punkty tego typu zajmują się także serwisem innych urządzeń elektrycznych, a co za tym idzie można z powodzeniem zajmować się czynnością jaką jest naprawa komputerów i sprzętów peryferyjnych jak i takimi rzeczami jak naprawa telefonów, sprzętu RTV itd. Wszystko zależy od tego jakie umiejętności sami posiadamy jak i od tego z jakimi kwalifikacjami pracowników zatrudniamy. Niemniej można wskazać usługi, które powinny być świadczone w serwisie komputerowym. Zaliczyć tu można takie jak:

  • naprawa urządzeń stacjonarnych,
  • naprawa urządzeń mobilnych,
  • naprawa urządzeń peryferyjnych,
  • naprawa podzespołów,
  • instalowanie systemu operacyjnego\naprawa systemu operacyjnego,
  • konfiguracja oprogramowania,
  • odzyskiwanie danych,
  • tworzenie kopii zapasowych,
  • montaż nowych komputerów z dostarczonych podzespołów,
  • czyszczenie i konserwacja urządzeń.

Prowadząc własny serwis należy liczyć się z tym, że w dużej mierze musi on być prowadzony w formie mobilnej, a co za tym idzie to do pracowników serwisu należy obowiązek dojazdu do klienta i przeprowadzenia napraw na miejscu, o ile jest to możliwe.

Prowadzenie serwisu – kwestie formalne

Prowadzenie serwisu komputerowego tak jak i prowadzenie każdej innej działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością prowadzenia firmowej księgowości na poczet późniejszego rozliczania się z fiskusem. Według www.portalfk.pl w przypadku małego punktu napraw, którego roczne dochodu nie przekroczą wskazanego pułapu stosuje się księgowość uproszczoną, która prowadzona jest zwykle w formie księgi przychodów i rozchodów. Zaletą prowadzenia księgowości tego typu jest to, że jest ona stosunkowo prosta, dzięki czemu przy stosowaniu odpowiednich programów komputerowych można zajmować się tym samodzielnie. Obecnie jednak usługi księgowe świadczone przez zewnętrzne biura rachunkowe są na tyle tanie, że zwykle jest to wygodniejsze i bezpieczniejsze rozwiązanie. Na jakie rozwiązanie byśmy się nie zdecydowali w przypadki serwisu komputerowego, należy pamiętać o tym, że księgowość musi być prowadzona rzetelnie, ponieważ jest podstawą do rozliczeń podatkowych, a co za tym idzie jakiekolwiek błędy w niej mogą skutkować wszczęciem postępowania podatkowego.

Serwis komputerowy a reklama

W dzisiejszych czasach z jakiego rodzaju działalnością nie mielibyśmy do czynienia musimy liczyć się z tym, że by mieć szanse zaistnieć na runku koniczne jest stosowanie skutecznych rozwiązań z zakresu reklamy i promocji. Jak najlepiej reklamować serwis komputerowy? Według www.reklama.pl warto stosować tutaj tanie rozwiązania, które jednocześnie mają duży zasięg oddziaływania. Przede wszystkim należy tu zadbać o odpowiedni PR, jak i wykorzystanie social mediów do promocji firmy. Prowadzenie długofalowej i złożonej kampanii reklamowej za pomocą portali społecznościowych daje duże efekty, dlatego warto pomyśleć o nawiązaniu współpracy z taką firmą jaką jest agencja social media, która przygotuje i poprowadzi dla nas całą kampanie. Jeżeli koszty takiej reklamy są dla nas za wysokie to zawsze warto spróbować na mniejsza skalę taką reklamę prowadzić we własnym zakresie.

W kwestii podsumowania tematu

Prowadzenie własnego punktu napraw komputerów samo w sobie nie jest szczególnie trudne, należy jednak pamiętać o tym, że prowadzenie firmy nie sprawdza się tylko do świadczenia konkretnych usług związanych z jej specyfiką. Wiele problemów nastręczają właśnie kwestie poboczne, którymi każdy przedsiębiorca musi się zająć.  

Scroll to Top