Głównym wyznacznikiem co do obowiązków przedsiębiorcy w zakresie prowadzonej działalności są ustawy i kodeksy. Na przedsiębiorcy ciąży obowiązek comiesięcznego rozliczania z Urzędem Skarbowym oraz regularnego opłacania składek społecznych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za siebie i zatrudnionych pracowników. W zakresie księgowości, bardzo pomocne jest dobre biuro rachunkowe.
Czy w Warszawie są dobre biura rachunkowe?
Wielu przedsiębiorców nie zna się na rachunkowości i najczęściej skupia się na rozwijaniu firmy. Wszelkie pytania dotyczące rachunków, faktur, czy umów, konsultują z księgowymi. Może to być księgowy zatrudniony w firmie lub jeden z wielu pracujących w biurze rachunkowym. Specjalistyczne biuro księgowe w Warszawie na Woli jest doskonałym miejscem na powierzenie swojej rachunkowości. Dzięki zatrudnieniu wielu specjalistów z różnych dziedzin, klienci biura mogą liczyć na kompleksową obsługę księgową, kadrową, płacową i doradczą z zakresu podatków. Dobre biuro jest kluczowe dla przedsiębiorcy, ponieważ znacznie mu ułatwia prowadzenie firmy. Księgowa jest w stanie doradzić jak dokonać optymalizacji kosztów i przychodów na podstawie dostarczonych dokumentów oraz będzie na bieżąco informować jak wygląda sytuacja na kontach rachunkowych. W zależności od formy prawnej i wielkości uzyskiwanych dochodów, firmy mają prowadzone książki przychodów i rozchodów, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, kartę podatkową, czy pełne księgi rachunkowe. Wybór formy powinien nastąpić już w momencie zakładania firmy, ponieważ w trakcie roku podatkowego nie można jej zmienić. Za usługi księgowe świadczone przez specjalistyczne biura, opłacany jest stały abonament, którego wysokość jest indywidualnie ustalana z każdym klientem i zależy od kilku czynników.
Minusem korzystania z usług rachunkowych jest niewątpliwie brak posiadania księgowej na własność dla swojej firmy, ponieważ zajmuje się ona rozliczaniem kilkudziesięciu firm. Jednak pomimo to, wypełnia ona wszystkie konieczne obowiązki i rozlicza działalności gospodarcze i spółki zgodnie z obowiązującą ustawą o rachunkowości. Zaletą jest natomiast cena usługi, która jest znacznie niższa niż miesięczne wynagrodzenie samodzielnego specjalisty zatrudnionego na etacie w firmie.